21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Ekonomika Guvernérka Federálneho rezervného systému tvrdí, že USA musia vyhrať boj s CBDC,...

Guvernérka Federálneho rezervného systému tvrdí, že USA musia vyhrať boj s CBDC, aby si udržali stav globálnej rezervnej meny dolára

Guvernérka Federálneho rezervného systému (FED) tvrdí, že USA musia stáť na čele vývoja digitálnej meny emitovanej centrálnou bankou. Dôvodom je posilnenie úlohy amerického dolára ako globálnej rezervnej meny.

Guvernérka Federálneho rezervného systému, Lael Brainard, v oznámení z 24. mája tvrdila, že vedúce projekty CBDC môžu mať „významný vplyv” na globálny finančný systém. Zároveň naliehala na USA, aby si zabezpečili vedúcu úlohu v rozvíjajúcom sa ekosystéme CBDC. 

„FED zaostruje svoje zameranie na tieto kľúčové oblasti rozvoja CBDC: rastúca úloha digitálnych súkromných peňazí, prechod na digitálne platby, plány na využitie zahraničných CBDC pri cezhraničných platbách.”

Guvernérka ponúkla niektoré z potenciálnych výhod pri zavedení CBDC. Tvrdí, že pandémia Covid-19 „urýchlila migráciu digitálnych platieb” medzi domácnosťami v USA. Poznamenáva, že distribúcia predplatených debetných kariet trvala „týždne” ako úľava pre domácnosti, ktoré nemali aktuálne bankové informácie podané v Internal Revenue Service.

Brainard zdôraznila potenciálne riziká spojené s rozsiahlym prijatím súkromných stablecoinov. To naznačuje, že CBDC by mohla poskytnúť nástroje a výhody spojené s existujúcimi stabilnými tokenmi USD. Urobila by tak bez toho, aby to narušilo kontrolu vlády nad monetárnou politikou.

„Na rozdiel od nekrytých mien centrálnej banky nemajú stablecoiny štatút zákonného platidla. Existuje riziko, že rozsiahle používanie súkromných peňazí na spotrebiteľské platby by mohlo fragmentovať časti amerického platobného systému.”

„Pri akomkoľvek hodnotení CBDC je dôležité si ujasniť, aké výhody by CBDC ponúkla nad súčasné a vznikajúce možnosti platieb, s akými nákladmi a rizikami by CBDC mohla byť spojená, a aký by to mohlo mať vplyv na širšie politické ciele.”

Dňa 20. mája predseda Federálneho rezervného systému, Jerome Powell oznámil, že FED vypracuje dokument. V ňom sa bude diskutovať o výhodách a rizikách CBDC. Okrem toho v ňom bude uvedené: „S rastúcim používaním stablecoinov sa musí zvyšovať aj naša pozornosť primeranému regulačnému a kontrolnému rámcu.”

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. US must win CBDC race to maintain dollar’s global reserve currency status: Federal Reserve Governor [online]. [cit. 2021-05-28]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/us-must-win-cbdc-race-to-maintain-dollar-s-global-reserve-currency-status-federal-reserve-governor

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments