21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Guvernér Bank of Portugal očakáva, že bankové fúzie a akvizície budú prirodzeným...

Guvernér Bank of Portugal očakáva, že bankové fúzie a akvizície budú prirodzeným krokom

Fúzie a akvizície sú pre portugalské banky ďalším „prirodzeným” krokom. „Tie sú pod tlakom rekordne nízkych úrokových sadzieb,” uviedol v pondelok guvernér Bank of Portugal, Mario Centeno.

„Portugalsko prišlo neskoro k procesu reštrukturalizácie bankového sektora, aký zažili iné európske krajiny. Bolo to z dôvodu, že portugalské banky sa stále zúfalo pokúšali znižovať zlé úvery a posilňovať kapitálové pomery,” uviedol Centeno pre agentúru Reuters.

Úvery, ktoré zlyhali v držbe portugalských bánk odvtedy klesli na 5% všetkých bankových úverov z maxima 17% v roku 2016, ktoré bolo sprevádzané rušením pobočiek a znižovaním stavu zamestnancov.

„Z dôvodu potreby uskutočniť všetky tieto transformácie nebola otázka fúzií prioritou,” uviedol v rozhovore Centeno, ktorý je tiež členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky.

„Nízke úrokové sadzby teraz vytvárajú obrovský tlak na ziskovosť bánk … Som si istý, že banky túto výzvu budú vnímať a budú pripravené na ňu reagovať. Očakával by som teda, že fúzie budú prichádzať ako prirodzený vývoj trhu,” dodal.

Centeno tvrdí, že Centrálna banka pozorne sleduje všetky údaje každý týždeň a je príliš skoro na to, aby povedala, či upraví svoju predpoveď rastu na 3,9%.

Zdroj:

NEWSBREAK, 2021. Bank of Portugal governor expects banking M&A as natural step. [online]. [cit. 2021-03-15]. Dostupné na: https://www.newsbreak.com/news/2182731173824/bank-of-portugal-governor-expects-banking-ma-as-natural-step

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments