Guvernér Bank of England predpovedá pozitívny vývoj britskej ekonomiky do konca roka 2021

0
135

Guvernér anglickej banky, Andrew Bailey, uviedol, že „vidí svetlo na konci tunela.“ Poukázal na klesajúci počet prípadov ochorenia Covid-19 a úspešné zavedenie vakcíny.

Uvádza však, že ekonomika sa bude musieť prispôsobiť, pretože ľudia pracujú a nakupujú z domu viac ako pred krízou.

To sa týka aj mnohých pracovníkov. Tí, s ktorými banka hovorila, očakávali, že sa určitý stupeň domácej práce stane „novým normálom“.

Podľa guvernéra nie je jasné, aký dopad to bude mať na ekonomiku „Skrátený čas na cestovanie vnímam ako pozitívum, ale môže dôjsť k nižšej inovácii a kreativite, ktoré človek nadobudne pri kolektívnej práci,“ uviedol Bailey vo svojom prejave pre Resolution Foundation.

„Existujú dôvody domnievať sa, že dlhodobé škody na ekonomike budú nižšie ako v minulých recesiách,“ uviedol. „Ak by som mal zhrnúť diagnózu, je pozitívna, ale s veľkou dávkou realistického pohľadu na vec.“

Minulý týždeň uviedol Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť, že sa ekonomika vráti na predkrízovú úroveň do polovice budúceho roka. To je o šesť mesiacov skôr, ako sa predpovedalo. 

Medzitým úrad uviedol, že nezamestnanosť dosiahne vrchol na úrovni 6,6%. To je menej ako 7,5%, ktoré predpovedal vlani v novembri.

Guvernér uviedol, že kroky banky, ktoré zahŕňajú znižovanie úrokových sadzieb a tlačenie peňazí, pomohli znížiť dlhodobé škody na ekonomike.

Zdroj:

BBC, 2021. Bank of England governor sees light at the end of the tunnel. [cit. 2021-03-09]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56321959

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here