Čína a Rusko postavia mesačnú vesmírnu stanicu

0
167

Čína a Rusko oznámili spoločné plány na výstavbu mesačnej vesmírnej stanice.

Ruská vesmírna agentúra Roscosmos tvrdí, že podpísala dohodu s čínskym Národným vesmírnym úradom o vývoji výskumných zariadení na povrchu Mesiaca.

Podľa vyhlásenia obidvoch agentúr bude Medzinárodná vedecká lunárna stanica uskutočňovať širokú škálu vedeckého výskumu vrátane prieskumu a využitia Mesiaca.

„Čína a Rusko využijú svoje nahromadené skúsenosti v oblasti vedy o vesmíre, výskumu, vývoja a využívania vesmírnych zariadení a vesmírnych technológií na spoločnú výstavbu Medzinárodnej lunárnej vedeckej výskumnej stanice,“ uvádza sa v stanovisku.

Rusko aj Čína budú spolupracovať pri plánovaní, navrhovaní, vývoji a prevádzke výskumnej stanice.

Chen Lan, analytik špecializujúci sa na čínsky vesmírny program uviedol, že „pôjde o najväčší medzinárodný projekt vesmírnej spolupráce pre Čínu a podľa neho je to významný krok „

Rusko, ktoré bolo priekopníkom v oblasti vesmírneho prieskumu, bolo v posledných rokoch zatienené Čínou a USA. 

Rusko sa pripravuje na oslavu 60. výročia svojho vôbec prvého kozmického letu s posádkou.

Toto vyhlásenie prichádza v čase, keď táto krajina minulý rok po úspešnom štarte SpaceX stratila monopol na prijímanie astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Zdroj:

BBC, 2021. China and Russia to build lunar space station. [cit. 2021-03-10]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-asia-china-56342311

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here