21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Fotky z Instagramu pomáhajú algoritmu Facebooku „učiť sa"

Fotky z Instagramu pomáhajú algoritmu Facebooku „učiť sa”

Jedna miliarda fotografií na Instagrame zameraných na verejnosť bola použitá na trénovanie algoritmu vytvoreného Facebookom, aby sa naučil sám rozpoznávať obrázky sám.

Algoritmy sa tradične trénujú na súboroch údajov kategorizovaných ľuďmi, napr. mačky, psy alebo kvety.

„Ale fotografie z Instagramu boli prezentované algoritmu bez označenia. Ten bol potom následne schopný správne identifikovať obrázky s presnosťou 84,5%,” informovala sieť Facebook.

Facebook pomenoval svoj systém rozpoznávania menom Seer. 

Expert na umelú inteligenciu, Calum Chase, uviedol: „Navrhnutý systém môže byť dôležitým krokom k svätému grálu počítačov s vlastným rozumom, ak sa z dlhodobého hľadiska ukáže ako efektívny.”

Na podobných procesoch pracujú aj ďalšie firmy.

Facebook uviedol, že zatiaľ čo tento druh techniky už zaznamenal úspech v algoritmoch zaoberajúcich sa spracovaním jazyka, predstavujú obrázky inú výzvu.

Je to tak preto, lebo jednotlivé slová sa dajú ľahšie identifikovať ako rôzne časti obrázka. Napríklad ktorá časť obrázka je strom alebo zviera. Jeden obrázok môže dokonca obsahovať oba prvky. Tie môžu byť blízko seba, a preto je ťažšie ich rozlíšiť a správne identifikovať.

„Pri obrázkoch musí algoritmus vyhodnotiť, ktorý pixel patrí ku ktorému konceptu. Okrem toho sa ten istý koncept bude veľmi líšiť v použití rôznych obrázkov, napr. obrázok s mačkou v rôznych pózach alebo pohľad na obrázok z rôznych uhlov,” uviedla firma vo svojom blogu.

Profesorka Sandra Wachter z Oxfordského internetového inštitútu uviedla, že hoci bol výskum celkovo „veľmi sľubný”, je stále dôležité pochopiť, ako algoritmus prijíma rozhodnutia, ak nie je riadený ľudským vstupom.

Na záver dodáva, že „pochopenie toho, prečo algoritmus robí určité rozhodnutia o zoskupení, bude v budúcnosti veľmi dôležité”.

Zdroj:

BBC, 2021. Instagram photos help Facebook AI ‘teach itself’. [cit. 2021-03-10]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/technology-56321296

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments