25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Komodity Greenwashing: fantázia o ekologickej BTC Atlantíde

Greenwashing: fantázia o ekologickej BTC Atlantíde

V súčasnosti je veľmi pravdepodobné, že väčšina z vás už počula o negatívnom dopade Bitcoinu na životné prostredie. Je ale možné, že táto kryptomena nemá žiadny environmentálny dopad?

Kde je pravda?

V súčasnosti, keď sa hranice medzi pravdou a lžou prelínajú, veľmi často médiá informujú o správach ako: „ťažba bitcoinov, počítačové spracovanie, ktoré je potrebné na výrobu nových „mincí”, je energeticky náročnejšia ako napr. …. (tu si môžete domyslieť čoraz väčšiu krajinu). Práve toto je jeden z hlavných problémov mnoho krypto-skeptikov.

Čoraz častejšie je veľmi jednoduché vymyslieť úplný nezmysel, ktorý by stál proti všeobecne prevládajúcej mienke. Tu je dôležité poznamenať, že to, čo si vyberiete, jednoducho závisí od toho, ku ktorému názoru sa prikláňate. Je to veľmi jednoduché pravidlo.

Čo hovoria spoločnosti?

K problematike bitcoinov a životného prostredia sa vyjadrili aj dve veľké spoločnosti obchodujúce s blockchainom: Square a ARK Invest. Tie tvrdia, že BTC nemá žiadny negatívny dopad na životné prostredie. O tom informuje aj dokument platobnej spoločnosti Square pod názvom „Bitcoin je kľúčom k bohatej budúcnosti čistej energie”.

Spoločnosť ARK Invest vo svojom výskume uvádza:

Bitcoinoví mineri sú jedineční kupci energie v tom, že ich spotreba je vysoko flexibilná a ľahko prerušiteľná. Poskytujú platby v globálne likvidnej kryptomene. Sú úplne nezávislí od umiestnenia, vyžadujú iba pripojenie na internet. Tieto kombinované kvality tvoria mimoriadne aktívum, kupca energie poslednej inštancie, ktorého je možné v jedinom okamihu zapnúť alebo vypnúť kdekoľvek na svete.

Poďme sa ale na to bližšie pozrieť:

Zelené zdroje: slnečná energia a vietor, produkujú najviac energie cez deň. V noci ale po nej dopyt stúpa. Táto energia musí do niečoho ísť. To znamená, že bitcoinoví mineri by mohli pomôcť dopytu ako kupujúci. Bolo by to vtedy, keby nebolo inej, výhodnejšej možnosti, ako ju využiť.

Toto znie priam úžasne. Je tu však jedno veľké ALE!

Fakty hovoria jasne

V skutočnosti to ale vyzerá tak, že ťažba bitcoinov je do značnej miery veľkým znečisťovateľom, aj keď by sa to na prvý pohľad nemuselo tak javiť. Približne 72 % ťažby BTC sa uskutočňuje v Číne. V správe Bank of America sa uvádza, že takmer 2/3 celého množstva elektriny sa vyrába v uhoľných elektrárňach.

Nesporným faktom ostáva, že sa na ťažbu tejto kryptomeny využíva uhoľná energia v takom množstve, že cez víkend došlo k zaplaveniu a odstaveniu jednej uhoľnej bane v provincii Sin-ťiang. Vtedy 1/3 výpočtového výkonu na ťažbu bitcoinov prešla do offline režimu.

Záver

Predtým, ako si vytvoríte vlastný názor, je dôležité pozrieť sa, kto za jednotlivými tvrdeniami stojí, a aká je jeho záujmová sféra, príp. v čom podniká, pokiaľ ide o obchodovanie. Potom bude pravdepodobnejšie, že jeho výroky budú úzko súvisieť s jeho vlastnými názormi.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Greenwashing: Zelené fantazírovanie bitcoinových fanatikov. [online]. [cit. 2021-04-26]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/211294/Greenwashing-Zelene-fantazirovanie-bitcoinovych-fanatikov

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments