18.1 C
Bratislava
streda, 20 októbra, 2021
Home Kryptomeny Vitalik hovorí v novom rozhovore o DAO, Ethereu a NFT

Vitalik hovorí v novom rozhovore o DAO, Ethereu a NFT

Keď sa hovorí o Bitcoine: „V niektorých ohľadoch je počet kritikov oveľa menší ako sila podporovateľov.“

V nedávnom podcastovom rozhovore pre The Stakeborg Talks spoluzakladateľ Etherea, Vitalik Buterin, otvorene hovoril o širokej škále problémov. Spomenul aj jeho raný záujem pre matematiku a riešenie problémov či potenciál decentralizovaných autonómnych organizácií alebo DAO. Nezabudol ani na vlastný pohľad na bitcoinovú komunitu a na priestor nezameniteľných tokenov (NFT).

Poskytol zaujímavé odpovede

Buterin, skromný podnikateľ s vášňou pre svoju profesiu, odpovedal na otázku, či uprednostňuje kariérny titul. Zároveň sa označil za technologického filozofa a ako taký tento výraz pravdepodobne vymyslel.

Parafrázujúc neslávny citát učenca a bojovníka od aténskeho historika Thucydidesa, načrtol Buterin perspektívy posunutej dichotómie medzi dogmou neustáleho pokroku technologického priemyslu a abstraktným priestorom vytesaným pre vodcov myšlienok vo filozofii.

Na otázku, či uvidíme, že Ethereum prevýši Bitcoin nielen v cenovej hodnote, ale aj v obchode s hodnotnými aktívami, odpovedal jednoducho: „Môžeme.“ Následne rozšíril svoj uhol pohľadu:

„Myslím si, že veľký rozdiel medzi Ethereom a Bitcoinom je v tom, že Bitcoin je platforma, kde hodnota ekosystému pochádza z hodnoty meny, ale v Ethereu pochádza hodnota meny z hodnoty ekosystému.“

Očakávaná inovácia londýnskeho hard forku Ethereum v polovici augusta zlepšuje systém platieb za transakcie v sieti, predovšetkým s transakčnými poplatkami a príjmami minerov. Citujúc to, Buterin pokračoval z vyššie uvedeného rozhovoru a povedal:

„Zvlášť po EIP 1559, keď sa spaľujú poplatky, sa to stáva skutočnosťou v priamejšom ekonomickom zmysle.“

Zásluhy Buterina

V septembri Buterina predstavili v inauguračnom časopise Time 100 medzi najvplyvnejšími ľuďmi roku 2021. Bolo to vďaka jeho integrálnej úlohe v raste siete Ethereum na trhovú kapitalizáciu presahujúcu 400 miliárd dolárov. Ďalšie uznania sa udelili lídrom v oblasti DeFi a NFT.

Keď hovoríme o vzostupe decentralizovaných autonómnych organizácií a špeciálne o vývoji modelov, ako je kvadratické hlasovanie a financovanie, Buterin zvýraznil the Gitcoin DAO a Optimism retroaktívne experimenty, ako napr. projekty rozvíjajúce krajiny.

Na otázku, či sa DAO stanú ďalším sektorom, ktorý sa objaví v ekosystéme kryptomien po úspechoch decentralizovaného financovania a nezameniteľných tokenov, Buterin uviedol:

„Myslím si, že DAO budú časom určite dôležitejšie… Pokiaľ ide o to, čo v priestore DAO stále chýba, nemyslím si, že existuje jedna veľká vec, ale veľa malých vecí. Kedy sa DAO prvýkrát rozhodne urobiť strategický pivot, alebo kedy sa dvaja DAO rozhodnú zlúčiť? Je to schopnosť robiť veľké rozhodnutia a nielen pokračovať po tej istej ceste. To je niečo, čo si myslím, že čoskoro uvidíme.“

A nakoniec, v komentári k rýchlemu vzniku priestoru NFT sa Buterin podelil o pohľad na novú demografickú skupinu, ktorú toto aktívum priťahuje:

„Myslím si, že NFT sú zaujímavé z kultúrneho hľadiska. Je to preto, že prinášajú do Etherea ľudí, ktorí majú úplne iné zmýšľanie ako napríklad DeFi a bežní krypto-ľudia.“

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021, Vitalik talks DAOs, Ethereum and NFTs in new interview. [online]. [cit. 2021-10-13]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/vitalik-talks-dao-s-ethereum-and-nft-s-in-new-interview

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments