Generálny riaditeľ JPMorgan Chase, Jamie Dimon, predpokladá ekonomický rozmach USA, varuje pred infláciou, ktorá by mohla zvrátiť rast

0
115

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ JPMorgan Chase, Jamie Dimon, predpokladá, že americká ekonomika zažije silný rast vďaka tomu, ako zareagovala v boji proti vírusu Covid-19.

Dimon vo svojom výročnom liste pre akcionárov vyzdvihol nadmerné úspory, nové stimulačné úspory a obrovské deficitné výdavky ako spúšťače ekonomického rozmachu.

Dimon však poznamenal, že napriek veľkému úsiliu, neboli USA úplne pripravené na zvládnutie zdravotnej krízy.

„Nepochybujem o tom, že s nadmernými úsporami, novými stimulačnými úsporami, obrovskými deficitnými výdavkami, väčším počtom QE, novým návrhom zákona o potenciálnej infraštruktúre, úspešnou vakcínou a eufóriou na konci pandémie bude americká ekonomika pravdepodobne rásť. Tento boom by mohol ľahko dôjsť do roku 2023,“ uviedol Dimon.

Ďalej varoval pred prekážkami, ktoré by mohli ovplyvniť plánovaný hospodársky rozmach. Dimon konkrétne uviedol infláciu ako hlavný dôvod, ktorý by mohol zvrátiť zisky.

V prípade inflácie výkonná moc upozorňuje, že Federálny rezervný systém bude musieť zvýšiť krátkodobé úrokové sadzby. To by malo vplyv na podniky a celkový rast.

Dimon ďalej zdôraznil, že tradičné banky by mali dbať na zvýšenú konkurenciu fintech firiem. 

„Schopnosť spoločnosti Fintech zlúčiť sociálne médiá, inteligentne využívať údaje a rýchlo sa integrovať s inými platformami pomôže týmto spoločnostiam získať významný podiel na trhu,“ dodal.

Dimon tiež vyzval tvorcov politík, aby sa zamerali na zlepšenie miezd nízko kvalifikovaných pracovných síl a prípravu pracovných miest pre zdravý ekonomický rast. 

Dodal, že je potrebné zabezpečiť, aby sa jednotlivci s trestným registrom zamestnali a zaviedli lepšiu fiškálnu a daňovú politiku.

Na záver odporúča Dimon kolektívny prístup, ktorý pomôže vyriešiť niektoré z amerických ekonomických výziev.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. JPMorgan CEO Jamie Dimon projects US economic boom due to pandemic response. [online]. [cit. 2021-04-08]. Dostupné na: https://finbold.com/jpmorgan-ceo-jamie-dimon-projects-us-economic-boom-due-to-pandemic-response/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here