Gazprom: Na prepravu zemného plynu do Európy si rezervoval len tretinu voľnej kapacity

0
157

Ruská spoločnosť Gazprom si v novembri rezervovala len približne tretinu svojej voľnej kapacity cez Poľsko na účely prepravy zemného plynu cez Jamal-Europe. O prepravu zemného plynu cez územie Ukrajiny táto spoločnosť neprejavila žiadny záujem. Teraz sa ocitla pod paľbou kritiky z to, že neponúka väčšie množstvo zemného plynu, napriek tomu, že jeho ceny v Európe vzrástli.

Gazprom a nevyužitá kapacita

Podľa údajov z portálu Regional Booking Platform si táto spoločnosť zarezervovala kapacitu pre prepravu asi 32 miliónov metrov štvorcových plynu denne. To predstavuje približne 35 % celkovej dodatočnej kapacity, ktorú ponúka poľský prevádzkovateľ plynovodu Gas System prostredníctvom tranzitného uzla Kondratki na trase Jamal – Európa za november.

Po dlhých rokovaniach uzavrela spoločnosť Gazprom s Ukrajinou päťročnú zmluvu. Bolo to koncom roka 2019. Dohoda hovorí o dodávke zemného plynu cez celé územie Ukrajiny. Rozhovory značne skomplikovalo politické napätie medzi oboma krajinami od anexie ukrajinského polostrova Krym v roku 2014.

Ako to v skutočnosti je?

Ruský plynárenský gigant má právo rezervovať si dodatočnú tranzitnú kapacitu okrem tých, ktoré už vyjednal a využíva. Gazprom ale tento rok odmietol nakupovať veľké objemy voľných kapacít cez Ukrajinu. Ukrajinský prevádzkovateľ plynovodu v piatok uviedol, že Rusko do Európy posiela menej plynu, než sa zaviazalo v zmluve.

Tvrdenia analytikov hovoria o tom, že dôvodom, prečo si Gazprom nerezervuje viac kapacít je jeho možný projekt Nord Stream 2. Ten je síce hotový, ale stále čaká na potrebné povolenia v Nemecku. Nord Stream 2 bude dodávať plyn z Ruska pozdĺž baltského morského dna priamo do Nemecka. Jeho kapacita bude 55 miliárd metrov kubických ročne. Od roku 2011 je v prevádzke plynovod Nord Stream 1, ktorý prebieha paralelne a má rovnakú kapacitu.

Zdroj:

PATRIA.CZ 2021. Gazprom si na přepravu zemního plynu do Evropy zarezervoval jen třetinu volných kapacit. [online]. [cit. 2021-10-18]. Dostupné na: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4819587/gazprom-si-na-prepravu-zemniho-plynu-do-evropy-zarezervoval-jen-tretinu-volnych-kapacit.html

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here