Facebook spolupracuje s Coinbase na spustení svojej peňaženky s kryptomenami Novi, regulačné orgány USA sú proti

0
77

Facebook nadviazal partnerstvo s Coinbase. Zároveň uviedol na trh svoju kryptomenovú peňaženku. Regulačné orgány chcú projekt zrušiť, Facebook a Diem sa ale nevzdávajú.

Facebook sa nevzdal vo svojom úsilí využiť silu blockchainu na expanziu do finančného podnikania. Potom, čo neuspel so svojim projektom Libra, gigant sociálnych médií oznámil partnerstvo so spoločnosťou Coinbase. Cieľom je zaviesť svoju kryptomenovú peňaženku Novi.

Spustenie je stále v testovacej fáze. Podľa oficiálneho vyhlásenia Davida Marcusa, vedúceho Novi, Facebook uvádza na trh pilotný projekt Novi. Ten je dostupný pre malú skupinu ľudí, ktorí chcú otestovať mohutnosť svojej služby.

Facebook, Paxos a Coinbase: Tri ťažké váhy, ktoré budú slúžiť neskúseným

Služba Novi je k dispozícii pre USA (okrem Aljašky, Nevady, New Yorku, U.S. Virgin Islands) a Guatemaly. Ide o malú latinskoamerickú krajinu nachádzajúcu sa v Strednej Amerike.

Novi umožní používateľom odosielať a prijímať Pax doláre, stablecoin regulovaný USA, krytý peňažnými rezervami a peňažnými ekvivalentmi. Prostriedky bude držať Coinbase Custody. Používatelia si budú môcť okamžite vymeniť svoje Pax doláre za fiat menu.

Facebook vysvetľuje, že sa rozhodol spustiť svoju kryptomenu, aby sa postaral o bezbankovú populáciu, segment 1,7 miliardy ľudí na celom svete. Zároveň sa domnieva, že používanie Novi by mohlo ponúknuť účinnú, nákladovo efektívnu a úspešnú alternatívu pre prevody peňazí a každodenné finančné transakcie.

Facebook ďalej zdôraznil, že sa nevzdali svojho sna o spustení samostatného blockchainu. Zároveň ubezpečil, že okrem technických aspektov pracuje aj na splnení všetkých zákonných požiadaviek, aby sa presadil cez americké úrady a migroval všetky svoje služby na Diem. Ide o natívny blockchain, ktorý sa zrodil ako druh evolúcie Libry.

Regulátori vs. Diem

Cesta Facebooku po diaľnici kryptomien bola hrboľatá. Jeho doteraz hlavnou karmou bola jeho vlastná povesť. Škandály Cambridge Analytica a ďalšie rozsiahle úniky osobných údajov vyvolali poplach medzi regulačnými orgánmi. Tie sa snažili obmedziť akýkoľvek pokus o spojenie zmienky o Facebooku s finančnými službami.

Facebook si to uvedomuje a v tej istej oficiálnej správe ubezpečil, že účty Facebook a Novi sú vedené oddelene a peňaženka je postavená s dôrazom na bezpečnosť.

Vieme, že súkromie je pre zákazníkov Novi na prvom mieste, takže bude na prvom mieste vždy aj pre nás. Dbáme na bezpečnosť a súkromie informácií ľudí šifrovaním citlivých finančných informácií… Ak zistíme, že transakcia je neoprávnená, poskytneme plnú náhradu späť do zostatku Novi danej osoby. Účty People’s Novi a Facebook sú oddelené.

To ale nestačilo niektorým regulačným orgánom, ako napr. odporkyni kryptomien Elizabeth Warren a výboru ďalších 4 senátorov, ktorí už požadovali, aby Facebook zrušil projekt niekoľko hodín po oznámení.

Podľa listu zverejneného na webe amerického senátu senátori zastávajú názor, že Facebook je nedôveryhodný a spustenie Diem by mohlo byť riskantné pre finančnú stabilitu USA:

„Rozhodnutie Facebooku presadiť sa v oblasti digitálnych mien a platieb je bohužiaľ len ďalším príkladom toho, ako spoločnosť„ postupuje rýchlo a rozbíja veci (a v príliš mnohých prípadoch zavádza na tento účel Kongres) … Facebooku nemožno dôverovať, že dokáže spravovať platobný systém alebo digitálnu menu, ak sa jeho existujúca schopnosť riadiť riziká a zaistiť bezpečnosť spotrebiteľov ukázala ako úplne nedostatočná. Naliehavo vás vyzývame, aby ste okamžite prerušili pilotný projekt Novi a zaviazali ste sa, že Diem neuvediete na trh.“

Diem vydala vyhlásenie

Asociácia Diem reagovala vydaním vyhlásenia. V ňom pripomenula, že Diem je oddelený subjekt od Facebooku. Iniciatíva Facebooku teda nesúvisí s Diem. Okrem toho zdôraznila, že známy regulátor uviedol, že „Diem je najlepšie navrhnutý projekt stablecoinu, ktorý vláda USA videla“.

Denník Cryptopotato nedokázal zistiť, kto je tento známy regulátor. Je ale isté, že sa nepriatelí so senátorkou Warren.

Zdroj:

CRYPTOPOTATO, 2021, Facebook Partners With Coinbase to Launch Its Cryptocurrency Wallet Novi, US Regulators Fight Back [online]. [cit. 2021-10-20]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/facebook-partners-with-coinbase-to-launch-its-cryptocurrency-wallet-novi-us-regulators-fight-back/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here