Federálny rezervný systém USA tvrdí, že digitálne meny môžu „existovať“ spolu s hotovosťou

0
128

Jerome Powell, šéf amerického Federálneho rezervného systému, uviedol, že štátom podporované digitálne meny a oficiálne digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) môžu v budúcich rokoch fungovať popri nekrytých peniazoch.

CBDC sú priamo kontrolované a emitované štátom. Všetky transakcie by bolo možné zobraziť na blockchaine a je pravdepodobné, že budú slúžiť ako rýchlejšia a vystopovateľnejšia metóda vyrovnania finančných prostriedkov v porovnaní s hotovosťou. 

Powell uvádza: „Nedávna správa Banky pre medzinárodné zúčtovanie a skupiny siedmich centrálnych bánk, medzi ktoré patrí aj Fed, hodnotila uskutočniteľnosť CBDC v procese pomoci centrálnym bankám pri dosahovaní ich cieľov verejnej politiky.“ Dodal, že správa uvádza potrebu koexistencie CBDC s hotovosťou a s „inými druhmi“ peňazí vo flexibilnom a inovatívnom platobnom systéme.

Powell poznamenal, že prebiehajúca kríza vírusu Covid ďalej vyvolala potrebu spoľahlivého cezhraničného menového systému.

Ako pandémia pomohla digitálnym menám

Christine Lagardeová, šéfka Európskej centrálnej banky, v decembri minulého roka uviedla, že pandémia „urýchlila“ prechod na systém digitálnej meny. Poznamenala, že v digitálnych platobných metódach bol zaznamenaný globálny nárast, ktorý sa považoval za bezpečnejší ako hotovosť.

Tieto myšlienky odzneli aj v ďalších inštitúciách, ako sú Bank of Japan, Bank of England a dokonca aj v juhokórejských orgánoch, ktoré sa zaoberali a zvažovali svoje vlastné plány zavedenia CBDC do blízkej budúcnosti.

Zdroj:

CRYPTOSLATE, 2021. U.S. Federal Reserve says digital currencies can ‘coexist’ with cash. [online]. [cit. 2021-03-20]. Dostupné na: https://cryptoslate.com/us-federal-reserve-says-digital-currencies-can-coexist-with-cash/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here