-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Správy zo sveta FBI obviňuje z hacknutia spoločnosti JBS ruskú zločineckú skupinu REvil

FBI obviňuje z hacknutia spoločnosti JBS ruskú zločineckú skupinu REvil

„Ruská kybernetická kriminálna skupina stála za útokom ransomvéru, ktorý sa zameral na najväčšiu spoločnosť na spracovanie mäsa na svete,” uviedla FBI.

FBI ďalej dodala, že bude pracovať na tom, aby sa skupina REvil dostala pred súd za hacknutie JBS.

Kybernetické narušenie ukončilo niektoré operácie JBS v USA, Kanade a Austrálii.

REvil, tiež známy ako Sodinokibi, je jednou z najplodnejších a najziskovejších kybernetických zločineckých skupín na svete.

Biely dom v stredu uviedol, že americký prezident, Joe Biden, nastolí otázku kybernetických útokov po tom, čo sa o dva týždne stretne s ruským prezidentom, Vladimirom Putinom, v Ženeve.

Spoločnosť, ktorá v nedeľu identifikovala útok ransomvéru, nezverejnila, či hackerom zaplatila.

Ransomvér je jednou z najhojnejších foriem kybernetických útokov. Spravidla to zahŕňa hackerov, ktorí získavajú prístup k počítačovej sieti a buď šifrujú súbory, alebo blokujú používateľov mimo ich systémov, kým nebude vyplatené výkupné.

Minulý mesiac bola dodávka paliva na juhovýchode USA niekoľko dní ochromená po útoku ransomvéru na spoločnosť Colonial Pipeline.

Vyšetrovatelia tvrdia, že útok bol spojený s inou skupinou, ktorá si hovorí DarkSide, no takisto má väzby s Ruskom.

Spoločnosť Colonial Pipeline potvrdila, že zaplatila výkupné vo výške 4,4 milióna dolárov zodpovednému kyberneticko-kriminálnemu gangu.

Čo je známe o zločineckej skupine REevil?

REvil je zločinecká sieť hackerov zameraných na ransomvér. Na scéne sa prvýkrát objavila v roku 2019.

Predpokladá sa, že väčšina jej členov sídli v Rusku alebo v krajinách, ktoré boli predtým súčasťou Sovietskeho zväzu.

Ak sú útoky úspešné, vývojári zoberú percento zo zarobeného príjmu a poskytnú druhú časť pridruženým spoločnostiam. Skupina hrozí tým, že ukradnuté dokumenty zverejní na svojich webových stránkach známych ako „Happy blog” (Šťastný blog), pokiaľ obete nevyhovejú jej požiadavkám.

Jedným z najznámejších útokov skupiny bol útok na dodávateľa spoločnosti Apple Inc, ktorý sa volá Quanta Computer Inc. začiatkom tohto roka. Skupina uviedla, že zverejní citlivé interné dokumenty, pokiaľ nedostane výkupné 50 miliónov USD.

Sieť REvil sa tiež spájala s koordinovaným útokom na takmer dve desiatky miestnych samospráv v Texase v roku 2019.

Zdroj:

BBC, 2021. JBS: FBI says Russia-linked group hacked meat supplier. [online]. [cit. 2021-06-03]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-57338896

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments