23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Európske banky potrebujú nových vedúcich

Európske banky potrebujú nových vedúcich

Európa má príliš veľa bánk, čo obmedzuje rozsah a zisky. UBS predpovedá, že návratnosť hmotného kapitálu v európskom sektore (doposiaľ) dosiahne 8% do roku 2022, nad minuloročných 5,6%, ale stále pod 10% nákladmi na kapitál.

Chronické ochorenie, ktoré toto priemyselné odvetvie trápi roky, zostáva. Úrokové sadzby sú úplne na dne. To stláča marže z poskytovania úverov. Náklady sú vysoké. Ťažko zasiahnutí finančnou krízou a krízou eurozóny, investovali veritelia nedostatočne do digitalizácie.

Väčšina problémov bola mimo kontroly šéfov. Súčasná skupina, ktorá bola navrhnutá na obnovenie zdravia veriteľov dokázala zvýšiť pomer základného kapitálu. Ale oživenie ziskov a ocenení, čo je nevyhnutné, pokiaľ majú banky zvyšovať kapitál na verejných trhoch, si vyžaduje strategické prehodnotenie, pre ktoré vrchní predstavitelia preukázali malú vôľu alebo zručnosť. 

Rastúca skupina expertov, investorov a členov správnych rád chce, aby sa misie ujali nové tváre.

Jedným z problémov je, že nie je dostatok vhodných kandidátov. Keď Mary-Caroline Tillman z lovca hláv Russell Reynolds Associates, pracovala pred desiatimi rokmi na pátraní po bankových riaditeľoch, jej užšie zoznamy obsahovali 15 – 20 kvalifikovaných kandidátov. Dnes ich zvyčajne nájde päť alebo šesť. 

Mnoho vhodných vedúcich pracovníkov nechce vrcholovú prácu, ktorá prichádza s väčšou kontrolou, najmä zo strany tlače.

Existuje však nádej. Veteráni z tohto odvetvia chvália skupinu bankárov, ktorí sa vyšplhali na najvyššie priečky, vrátane Slawomira Krupu (vedúceho oddelenia trhov v Société Générale), Christiana Meissnera (nového šéfa správy bohatstva Credit Suisse) a Nicolasa Namiasa (nového šéfa investičnej banky Natixis). 

To, či sa dostanú na vrchol, alebo nie, závisí vo veľkej miere od správnych rád bánk.

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. European banks need new chiefs. [cit. 2021-02-17]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/finance-and-economics/2021/02/13/european-banks-need-new-chiefs

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments