Ethereum prekonalo hranicu trhového stropu 200 miliárd $

0
158

Ethereum prekonalo hranicu trhového stropu 200 miliárd $, čím prekonalo sekulárne spoločnosti ako Novartis a AT&T.

Najmä tí investori, ktorí prichádzajú z tradičného odvetvia, používajú na porovnanie cien násobky výnosov, tržieb a podielov na trhu. Medzitým pri oceňovaní kryptomeny viacerými prípadmi použitia neexistuje jediná metrika na meranie jej potenciálu. Etherum môže súčasne pôsobiť ako digitálne úložisko hodnoty a zároveň fungovať ako token potrebný na prístup k sieti Ethereum.

Na dôkaz tejto teórie spôsobenej jednotkovými cenami je cena Cardana (ADA) nižšia ako 1 dolár, hoci jeho trhová kapitalizácia predstavuje viac ako 26 miliárd dolárov. Na druhej strane je jednotková cena Cover Protocol (COVER) takmer 1 600 USD napriek tomu, že trhová kapitalizácia zostáva pod 100 miliónov dolárov. Ethereum (ETH) v roku 2021 stúpne o 150%, čo spôsobí, že jeho trhová kapitalizácia stúpne nad 200 miliárd dolárov.

Podľa 8marketcap.com trhová kapitalizácia ETH nedávno prekonala kapitalizáciu spoločností Novartis ($ NVS), AT&T ($ T) a Cisco ($ CSCO).

Aj keď je opodstatnené porovnávať aktíva rôznych tried vedľa seba, je to diskutabilné. Trhová kapitalizácia funguje rovnako pre komodity, akcie a podielové fondy. Niektoré ďalšie metriky sa často používajú na analýzu veľkosti aktíva, vrátane voľného obehu a množstva skutočne dostupného na obchodovanie.

Švajčiarska spoločnosť Novartis International AG mala svoj pôvod v roku 1857. S viac ako 110 000 zamestnancami dosiahol výrobca liekov v roku 2020 čistý príjem 8,1 miliárd dolárov. Preto pri porovnaní 165-ročnej spoločnosti silne závislej na výskume, výrobe a distribúcii s technológiou založený protokol, ktorý nemá ani servery alebo vývojové tímy, sa zdá absurdný.

Podobné problémy sa objavujú v oblasti daní, záväzkov a potenciálnej vládnej kontroly. Decentralizované protokoly sú však od týchto rizík izolovanejšie, čo odôvodňuje oveľa vyššie ocenenie.

Spoločnosť Cisco Systems dostala príkaz na zaplatenie 1,9 miliardy $ v rámci súdneho sporu o porušení patentu v októbri 2020. V januári 2021 bola spoločnosť Seattle spoločnosťou AT&T žalovaná za najmenej 1,35 miliardy $. Existuje mnoho spôsobov, ako môže byť akcionár prekvapený, pretože je veľmi závislý od tretích strán.

Na záver treba povedať, že hoci má zmysel porovnávať trhové kapitalizácie rôznych aktív, čisto technologická povaha kryptomien poskytuje oveľa širšiu prevahu.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Ethereum joins the $200 billion club — But is it worthy?. [cit. 2021-02-17]. [online]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/ethereum-joins-the-200-billion-club-but-is-it-worthy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here