-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Európska komisia načrtla plány zeleného pasu na slobodné cestovanie v rámci EÚ

Európska komisia načrtla plány zeleného pasu na slobodné cestovanie v rámci EÚ

Európska komisia v stredu navrhla vytvorenie digitálneho zeleného certifikátu s cieľom uľahčiť bezpečný voľný pohyb v rámci EÚ počas pandémie Covid-19.

Digitálny zelený certifikát slúži ako záruka, že osoba bola očkovaná proti Covid-19, mala negatívny výsledok testu alebo sa z vírusu Covid-19 zotavila. 

Bude k dispozícii bezplatne v digitálnom alebo papierovom formáte. Takisto bude obsahovať QR kód na zaistenie bezpečnosti a autenticity certifikátu. 

Čo to je a ako to funguje?

Pas očkovacej látky EÚ – oficiálne nazývaný Digitálne zelený certifikát:

– bude bezplatný, dvojjazyčný, interoperabilný, bezpečný, nediskriminačný a dostupný v digitálnom a fyzickom formáte prostredníctvom QR kódu.

– jeho cieľom bude uľahčiť „bezpečný a voľný pohyb” v rámci EÚ počas pandémie.

Digitálny zelený certifikát bude obsahovať tri odlišné certifikáty:

Certifikát o očkovaní. Ten bude zahŕňať údaje o značke použitej vakcíny, údaje a miesto očkovania a počet podaných dávok.

Certifikát o negatívnom teste (buď test NAAT / RT-PCR alebo rýchly test na antigén). Autotesty budú zatiaľ vylúčené.

Lekársky certifikát pre ľudí, ktorí sa zotavili z COVID-19 za posledných 180 dní.

Certfikáty o očkovaní budú založené na očkovaní schválených Európskou agentúrou pre lieky (EMA). Ako veľmi dôležité objasnenie však Komisia uviedla, že jednotlivé členské štáty sa môžu rozhodnúť, či prijmú alebo neprijmú vakcíny, ktoré EMA ešte nedostala na zelenú. 

Tento nástroj bude platný vo všetkých krajinách EÚ. Bude otvorený pre Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko. Vydá sa občanom EÚ a ich rodinným príslušníkom bez ohľadu na ich národnosť.

Najviditeľnejším prvkom pasu bude QR kód. Tento kód zabezpečí „bezpečnosť a autenticitu”. Bude obsahovať iba „základné informácie”, ako napr. dátum narodenia, dátum vydania, príslušné certifikáty a jedinečný identifikátor.

Na prekonanie digitálnej priepasti bude certifikát k dispozícii v digitálnej aj fyzickej (papierovej) podobe. Okrem toho bude vystavený v dvoch jazykoch: úradnom jazyku vydávajúceho členského štátu a v angličtine.

Certifikát EÚ uľahčí cezhraničný pohyb za prácou a cestovným ruchom. Napriek tomu nebudú jeho držitelia automaticky oslobodení od dodržiavania platných obmedzení v oblasti verejného zdravia.

„Členské štáty zostávajú zodpovedné za rozhodnutie, od ktorých obmedzení v oblasti verejného zdravia môžu cestujúci odstúpiť. Budú však musieť tieto výnimky uplatniť rovnakým spôsobom aj na cestujúcich, ktorí sú už držiteľmi digitálneho zeleného certifikátu,” uviedla Komisia.

„Ak členský štát naďalej vyžaduje od držiteľov digitálneho zeleného certifikátu karanténu alebo testovanie, musí to oznámiť Komisii a všetkým ostatným členským štátom a vysvetliť dôvody týchto opatrení.”

Zdroj:

EURONEWS, 2021. European Commission outlines plans for Green Pass for freedom of travel within bloc. [online]. [cit. 2021-03-17]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/03/17/european-commission-presents-plans-for-green-pass-for-freedom-of-travel-within-bloc

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments