-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Ekonomika Ekonomika Spojeného kráľovstva rastie najrýchlejším tempom za posledných 70 rokov

Ekonomika Spojeného kráľovstva rastie najrýchlejším tempom za posledných 70 rokov

Ekonomika Spojeného kráľovstva sa v roku 2021 bude tešiť z najrýchlejšieho rastu za posledných 70 rokov, keď sa podľa Bank of England zrušia obmedzenia Covid-19.

Očakáva sa, že ekonomika v tomto roku vzrastie o 7,25 %, pričom ďalšie vládne výdavky pomôžu obmedziť straty pracovných miest.

Po poklese o 9,9 % v roku 2020, ktorý bol najväčší za 300 rokov, guvernér Bank of England, Andrew Bailey, uviedol: „Oživenie je silné, ale vráti britskej ekonomike iba jej veľkosť z roku 2019.”

Očakáva sa tiež, že rýchle zavedenie vakcín v Spojenom kráľovstve zvýši dôveru spotrebiteľov.

Rast o viac ako 7 % v tomto roku by predstavoval najsilnejšiu expanziu od začiatku oficiálnych záznamov v roku 1949.

Menej strát pracovných miest

Kancelár Rishi Sunak v marcovom rozpočte oznámil, že program odvodových platieb, ktorý dotuje mzdy zamestnancov, sa predĺži do konca septembra.

Bailey uviedol, že predĺženie „výrazne” obmedzí rast nezamestnanosti poskytnutím „mosta podpory, ktorý potrvá, kým nedôjde k zotaveniu”.

Banka teraz očakáva, že miera nezamestnanosti dosiahne vrchol na konci tohto roka na úrovni 5,5 %. To je hlboko pod 7,75 %, ktoré predpovedalo vo februári.

Bailey dodal: „Dlhodobá nezamestnanosť je jednou z najťažších vecí, ktorú treba riešiť. A myslíme si, že sa podstatne zníži.”

Banka tiež navrhla, že zvyšovanie platov bude tento rok pravdepodobne utlmené. Posledné zvýšenie cien komodít a výrobných brán v kombinácii s rekordne nízkymi úrokovými sadzbami vyvolalo obavy z väčšieho rastu cien tovarov a služieb.

Inflácia meraná indexom spotrebiteľských cien (CPI) v súčasnosti predstavuje 0,7 %.

Očakáva sa však, že v nasledujúcich mesiacoch sa prudko zvýši smerom k cieľu banky 2 % pri raste cien energie.

Zdroj:

BBC, 2021. UK economy set to grow at fastest rate in more than 70 years. [online]. [cit. 2021-05-10]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-57008220

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments