20.9 C
Bratislava
štvrtok, 8 júna, 2023
Home Kryptomeny Ethereum pokračuje v divokom raste, jeho cena prvýkrát prekonáva 4000 dolárov

Ethereum pokračuje v divokom raste, jeho cena prvýkrát prekonáva 4000 dolárov

Druhá najväčšia kryptomena aj naďalej pokračuje v astronomickom raste.

Dnes 10.5.2021 Ethereum (ETH) po prvýkrát prekonáva hranicu 4 000 dolárov, čím prekonáva významnú psychologickú úroveň, hneď na niekoľkých burzách vrátane Coinbase. Nový míľnik prichádza len týždeň po prelomení 3 000 dolárov.

https://s3.cointelegraph.com/uploads/2021-05/8f3d826a-8036-4ac5-9f82-228c8b8ca524.png
4-hodinový graf ETH / USD (Coinbase). Zdroj: Tradingview

Ethereum minulý týždeň predbehlo v trhovej kapitalizácii Bank of America ako 28. najväčšie aktívum na svete. Ale dnes s kapitalizáciou 454,49 miliárd dolárov zatienilo gigantov ako Walmart, Johnson & Johnson a dokonca už dýcha na krk aj JPMorgan Chase – najväčšej americkej banke podľa spravovaných aktív.

Časť nárastu môže súvisieť so zvýšením inštitucionálneho záujmu o danú kryptomenu (aktívum). Tento týždeň správa spoločnosti Coinshares uviedla, že inštitúcie nakúpili na konci apríla v ETH viac ako 30 miliónov dolárov. Predpokladá sa, že korporáty v súčasnosti vlastnia 13,9 miliárd dolárov v ETH alebo v jeho deriváciách.

K významnému pokroku došlo aj v adopcii. Minulý týždeň Európska investičná banka oznámila, že vydá dlhopis v hodnote 120 miliónov dolárov v spolupráci s významnými bankovými subjektmi, ako je napr. Goldman Sachs. Navyše rast decentralizovaných financií, jedna z kľúčových využití a funkcií Etherea a použitia, pokračuje pozoruhodným tempom.

Najdynamickejšími katalyzátormi na obzore je ale dvojica hlavných upgradov infraštruktúry siete: EIP-1559 a ETH 2.0. EIP-1559, ktorých plánované začlenenie do „London” hard fork bude obsahovať prepracovanie štruktúry poplatkov ETH. Takisto sa očakáva, že táto dvojica upgradov výrazne zníži poplatky a zároveň z ETH urobí deflačnejšie aktívum.

Ethereum 2.0 zase prevedie sieť na model konsenzu proof-of-stake, od ktorého sa očakáva, že zníži tlak na predaj a podporí držanie aktíva.

Pozoruhodná jazda dokonca vyvolala obnovenie špekulácií, že na obzore by mohlo dôjsť ku tzv. „flippening”. Tento pojem predstavuje dlho očakávanú udalosť medzi komunitou Etherea, pri ktorej ETH predbehne BTC v trhovej kapitalizácii.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Ethereum continues wild run, ETH price breaks $4,000 for the first time. [online]. [cit. 2021-05-10]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/ethereum-continues-wild-run-eth-price-breaks-4-000-for-the-first-time

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments