-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Ekonomika Ekonomické fórum v Bruseli 2021: Ako môže Európa vybudovať nové postpandemické hospodárstvo?

Ekonomické fórum v Bruseli 2021: Ako môže Európa vybudovať nové postpandemické hospodárstvo?

Reštart európskych ekonomík po zasiahnutí pandémiou vírusu Covid – 19 je kľúčom k oživeniu hospodárstva.

V utorok 29. júna sa tvorcovia medzinárodnej politiky, akademickí pracovníci, občianska spoločnosť a podnikatelia stretnú na bruselskom ekonomickom fóre – hlavnom výročnom hospodárskom podujatí Európskej komisie.

Hlavné podujatie sa začne úvodným príhovorom predsedníčky Európskej komisie, Ursuly von der Leyenovej. Bude obsahovať prednášku nemeckej kancelárky, Angely Merkelovej, ako aj hlavné prednášky predsedníčky Európskej centrálnej banky, Christine Lagardeovej, a predsedu vlády Nového Zélandu.

Podujatie sa uskutočňuje už viac ako 20 rokov. Tento rok sa diskusie zamerajú na: „uskutočnenie a budovanie novej ekonomiky, ktorú potrebujeme”.

Prvá vlna pandémie COVID-19 v roku 2020 spôsobila najhoršiu recesiu v histórii EÚ. Vyplýva to z prognózy Európskej komisie, ktorá medzi aprílom a júnom 2020 uviedla, že hospodárstvo EÚ pokleslo o 11,4 %.

S opätovným otvorením aktivity počas leta a prebiehajúcim očkovaním najnovšia prognóza Komisie odhaduje, že sa európske ekonomiky do konca roka 2022 vrátia na úroveň pred krízou.

EÚ začala budovať plán obnovy NextGenerationEU. Ten je popri dlhodobom rozpočte EÚ najväčším stimulačným balíkom, aký bol kedy v Európe financovaný. Cieľom je byť zelenšou, digitálnejšou a odolnejšou Európou.

Časť diskusie v utorok bude na tému zeleného a spravodlivého oživenia s európskym komisárom pre ekonomiku, Paolom Gentilonim, prezidentom a generálnym riaditeľom skupiny Ingka, Jasperom Brodinom, a ekonómkou Esther Duflo. Tá tiež zastáva funkciu profesorky pre zmierňovanie chudoby a ekonomiky rozvoja na univerzite Massachusetts Institute of Technology.

Ďalšia diskusia bude o tom, či by sa hrubý domáci produkt mal nahradiť iným ekonomickým ukazovateľom. HDP sa prvýkrát použil na meranie potrieb výroby materiálu počas druhej svetovej vojny.

Nová správa Komisie ale uvádza, že HDP neinformuje rozhodovacie orgány o tom, ako sa výhody rastu šíria medzi populáciu. Tvrdí tiež, že neberie do úvahy vyčerpanie prírodných zdrojov a udržateľnosť životného prostredia. 

Porotou na túto tému budú: Katherine Trebeck z Aliancie pre ekonomiku blahobytu a Charles Wyplosz, emeritný profesor medzinárodnej ekonómie na Graduate Institute Geneva.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Brussels Economic Forum 2021: How can Europe build a new post-pandemic economy? [online]. [cit. 2021-06-28]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/06/28/brussels-economic-forum-2021-how-can-europe-build-a-new-post-pandemic-economy

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments