21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Komodity Ed Morse: Fosílne palivá tu budú ešte 10-15 rokov, bez ropy sa...

Ed Morse: Fosílne palivá tu budú ešte 10-15 rokov, bez ropy sa nebude konať komoditný supercyklus

To, že prebieha komoditný boom, netreba opakovať. Situáciu na trhu podporuje najmä globálna ekonomika, ktorá sa dvíha z prachu útlmu vyvolaného pandémiou. Prichádza komoditná renesancia a s tým spojený aj prudký dopyt po komoditách. To platí dvojnásobne v porovnaní s minulým rokom, keď dopyt po nich veľmi prudko klesol. Touto problematikou sa pre magazín Bloomberg Markets zaoberal aj šéf výskumu komoditných trhov spoločnosti Citigroup, Ed Morse. Rozprával aj o krátkodobom a dlhodobom výhľade na niektorých komoditných trhoch.

Otázka komoditného supercyklu

Experta sa pýtali na to, či Čína nestratila schopnosť udávať trend cien komodít. O strate tohto trendu hovorí aj burza Goldman Sachs, Morse podľa svojich slov s ňou súhlasí: „Čína by chcela nakupovať lacnejšie, ale nie je už toho schopná. Príčinou sú aj americké plány na investície do infraštruktúry. Čo otázka komoditného supercyklu, o ktorom sa často hovorí?”

Morseov názor sa zhoduje s tými, ktoré hovoria, že bez ropy supercyklus nebude. História totiž ukazuje, že bez výrazného rastu cien ropy sa komoditný cyklus nekoná. Tento rast býval v minulosti vyvolaný problémami na strane ponuky ropného trhu. Vzťah supercyklu s ropným trhom je daný aj tým, že ťažba a výroba mnohých komodít a materiálov je energeticky náročná. Vo veľkej miere to môžeme tvrdiť o hliníku, o oceli či o ďalších.

Je možná náhrada ropy?

Morse pokračoval slovami o narastajúcom dopyte po energiách kvôli ekonomickému oživeniu. Z dlhodobého hľadiska ale dochádza k jeho štrukturálnemu poklesu, čo bude pokračovať ďalej. Na strane ponuky trhu potom vidíme, že OPEC má tendenciu zvyšovať svoju ťažbu. K celkovej produkcii môže prispieť aj Irán a „ropa bude všade”. Odborník doplnil, že očakávania o náhrade ropy v nasledujúcich 10-15 rokoch obnoviteľnými zdrojmi energie sú nerealistické.

Vzápätí pripomenul, že sa Európa, USA aj Čína posúvajú smerom k elektromobilite.To si ale bude vyžadovať vyššie kapacity v oblasti výroby elektrickej energie na jednej strane a väčšie množstvo batérií na strane druhej. To zas znamená väčší dopyt po niektorých kovoch vrátane niklu, lítia, medi či hliníka. Mýtus potom podľa odborníka nepredstavuje ani väčšie využívanie vodíka. „Veľká vec, na ktorú sa tu čaká, sú úspory z rozsahu,” dodal Morse.

Graf od spoločnosti MacroMarketsDaily ukazuje vývoj komoditného indexu od roku 2000. Jeho hodnoty sa teraz pohybujú nad vrcholmi z roku 2018, ale stále sa nachádzajú značne pod úrovňami z rokov 2011-2014:

komodity akcie zlato ropa
Zdroj: Twitter, Bloomberg Markets

Zdroj:

KURZY.CZ, 2021. Fosilní paliva ještě 10 až 15 let. Bez ropy komoditní supercyklus nebude, tvrdí Citi. [online]. [cit. 2021-06-02]. Dostupné na: https://www.kurzy.cz/zpravy/595931-fosilni-paliva-jeste-10-az-15-let-bez-ropy-komoditni-supercyklus-nebude-tvrdi-citi/

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments