17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Austrálska ekonomika sa šplhá späť na úroveň, na ktorej bola pred pandémiou

Austrálska ekonomika sa šplhá späť na úroveň, na ktorej bola pred pandémiou

Austrálska ekonomika pokračuje v rýchlom oživení, aby rástla viac, ako to bolo pred pandémiou Covid-19.

Oficiálne údaje ukazujú, že hrubý domáci produkt (HDP) sa v prvom štvrťroku zvýšil o 1,8 %, čo prekonalo očakávania. Rast bol podnietený zvyšujúcim sa dopytom po komoditách po celom svete a výdavkami spotrebiteľov a podnikov.

Minulý rok bola Austrália uvrhnutá do recesie po zavedení opatrení v celej krajine.

Podľa Austrálskeho štatistického úradu prispeli k ratu aj zvyšujúce sa výdavky domácností, investície podnikateľov a vyššie ceny vývozu železnej rudy a plynu.

Rýchlemu zotaveniu krajiny pomohla jej schopnosť odstrániť ohniská vírusu. To zvýšilo dôveru spotrebiteľov a podnikateľov.

Obrovský objem vládnych výdavkov a hospodárske stimuly z Austrálskej rezervnej banky tiež pomohli pri rýchlom obnovení. Austrálska centrálna banka včera držala úrokové sadzby na rekordne nízkych úrovniach a signalizovala, že bude udržiavať nízke náklady na pôžičky, aby pomohla urýchliť hospodárske oživenie krajiny.

Austrálska rezervná banka udržiavala svoju oficiálnu hotovostnú sadzbu na historickom minime 0,1%, pretože vláda sa snaží aj naďalej monitorovať infláciu a rast miezd a cien nehnuteľností.

Relatívne pomalý vývoj vakcín Covid-19 v krajine zostáva potenciálnym rizikom pre trvalé ekonomické oživenie.

„Dôležitým pretrvávajúcim zdrojom neistoty je možnosť výrazného prepuknutia vírusu, aj keď by sa to malo znížiť, pretože sa zaočkuje väčšia časť populácie,” uviedol v utorok guvernér Austrálskej rezervnej banky, Philip Lowe.

Minulý rok sa austrálska ekonomika ponorila do svojej prvej recesie za takmer 30 rokov, pretože utrpela hospodársky úpadok z koronavírusu.

HDP sa v kvartáli apríl až jún 2020 v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi znížil o 7 %. Išlo o najväčší pokles od začiatku zaznamenávania v roku 1959 a došlo k nemu po poklese o 0,3 % v prvom štvrťroku.

Zdroj:

BBC, 2021. Covid: Australia economy climbs back to pre-pandemic size. [online]. [cit. 2021-06-02]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-57326054

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments