23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Kryptomeny Guvernér švédskej centrálnej banky: Bitcoin je príliš veľký na to, aby unikol...

Guvernér švédskej centrálnej banky: Bitcoin je príliš veľký na to, aby unikol reguláciám

Švédsko už pracuje na regulácii krypto-búrz. Guvernér centrálnej banky sa domnieva, že BTC je príliš veľký na to, aby unikol globálnym reguláciám.

„Bitcoin sa stal príliš veľkým aktívom na to, aby unikol regulačným rámcom,” tvrdil guvernér švédskej centrálnej banky, Stefan Ingves. Minister financií zároveň potvrdil, že krajina už skúma implementáciu prísnejších pravidiel týkajúcich sa krypto-búrz.

BTC: Príliš veľký na to, aby nebol regulovaný

Počas nedávneho prejavu sa guvernér Riksbank, Stefan Ingves, pripojil k trendu centrálnych bankárov komentovať Bitcoin počas jeho nedávneho nárastu popularity ako aj hodnoty. Zatiaľ čo väčšina jeho kolegov je otvorene proti najväčšej kryptomene a dokonca varuje investorov pred možnosťou straty všetkých svojich peňazí, Ingves k tejto téme pristúpil odlišne.

V skutočnosti nadhodil horúcu tému regulácie kryptomien a predpovedal, že takáto legislatíva dozaista príde.

„Keď je niečo dostatočne veľké, vstupujú do hry záujmy spotrebiteľov a pranie špinavých peňazí. Máme teda oprávnený dôvod veriť, že k regulácii dôjde.”

Za zmienku tiež stojí, že len veľmi málo krajín navrhlo akékoľvek jasné kontroly na trhu s kryptomenami. Napríklad USA bojovali roky a najnovšie návrhy FinCEN boli pozastavené po tom, čo vládu prevzala Bidenova administratíva.

Aj keď Európa nedokázala nastoliť náležité pravidlá, švédska ministerka pre finančné trhy, Asa Lindahagen, poznamenala, že vláda už „v súčasnosti sprísňuje normy pre krypto-trhové platformy“. Iniciatívu označila ako „projekt, na ktorom sa pracuje na medzinárodnej úrovni”.

Centrálni bankári proti Bitcoinu

Ako už bolo spomenuté vyššie, globálni centrálni bankári otvorene útočia na najznámejšiu kryptomenu, najmä po jej májovej masívnej volatilite.

Jeden z najnovších útokov pochádzal od juhozápadného suseda Švédska, Dánska. Guvernér Danmarks Nationalbank Lars Rohde označil celé odvetvie za „špekulatívny výstrelok” , keďže „neexistuje žiadna stabilita ani akákoľvek záruka hodnoty”.

Jeho slová zazneli krátko potom, čo Andrew Bailey, guvernér Bank of England, varoval súčasných aj budúcich investorov, že musia byť pripravení prísť o všetky svoje peniaze, ktoré investujú do Bitcoinu.

Predseda Federálneho rezervného systému, Jerome Powell, nedávno odmietol, že by BTC mohol slúžiť ako globálny uchovávateľ hodnoty alebo platobný prostriedok. Ako dôvod uvádza vysoké cenové výkyvy, ktorým má Bitcoin tendenciu podliehať.

Zdroj: 

CRYPTOPOTATO, 2021. Bitcoin Is Too Big to Escape Regulations, Says the Governor of Sweden’s Central Bank. [online]. [cit. 2021-06-02]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/bitcoin-is-too-big-to-escape-regulations-says-the-governor-of-swedens-central-bank/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments