-2.8 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Ekonomika Digitálna technológia nás počas pandémie udržiavala v spojení - Ako môže pomôcť...

Digitálna technológia nás počas pandémie udržiavala v spojení – Ako môže pomôcť pri obnove Európy?

Digitálna technológia mení spôsob, akým žijeme a pracujeme. Pandémia a obmedzenia nám ukázali, ako veľmi sme na nej závislí, od práce na diaľku cez lekárske online konzultácie až po videohovory s rodinou a priateľmi.

Pandémia ale tiež zdôraznila priepasť medzi digitálnymi zručnosťami Európanov. Viac ako 40 % Európanov nemá základné digitálne zručnosti a takmer štvrtina domácností nemá širokopásmové pripojenie.

Menej ako 20 % MSP (malé a stredné podniky) využíva internetové cloudové služby alebo internet na predaj svojich výrobkov alebo služieb.

Ako pomáhajú fondy EÚ na zotavenie digitálnej transformácie v Európe?

Prechod do digitálneho sveta je kľúčovým prvkom plánu obnovy po pandémii v EÚ. Jadrom plánu je nástroj na obnovu a odolnosť vo výške 672,5 miliárd EUR, ktorý sa použije na verejné investície a reformy.

Na získanie prístupu k týmto peniazom predložili členské štáty národné plány obnovy, v ktorých je vyčlenených 20 % peňazí na iniciatívy na digitalizáciu ich ekonomík.

Aby EÚ zaistila výhody pre všetkých, chce investovať do ultra-rýchleho širokopásmového pripojenia, školenia ľudí v oblasti digitálnych zručností, pomoci začínajúcim podnikom a malým podnikom pri inováciách a raste a do využívania technológií na dosiahnutie klimatickej neutrality.

Prečo sú investície do digitálneho prechodu také dôležité?

Paolo Gentiloni je európsky komisár pre hospodárstvo. Tvrdí, že rovnako ako v USA, je cieľom v Európe po pandémii „lepšie stavať späť” a že digitálne technológie sa týkajú „všetkých odvetví našej ekonomiky”.

„Digitálnym spôsobom môžete zlepšiť fungovanie verejnej správy, fungovanie systému zdravotnej starostlivosti, konkurencieschopnosť a fungovanie spoločností. To je sila investícií do digitálu, ktorá môže mať dopad na celú našu ekonomiku,” dodal.

Európski priekopníci v digitalizácii

Severské krajiny a Holandsko sú na čele, pokiaľ ide o digitalizáciu. Ale aj tam projekty dúfajú, že peniaze z Fondu obnovy pomôžu pri ich digitálnom prechode.

Prieskum OSN o elektronickej verejnej správe označil Dánsko za majstra sveta v oblasti elektronickej verejnej správy. Nie je potrebné vychádzať z domu s vodičským preukazom vo vrecku, jednoducho si ho stiahnete priamo do svojho smartfónu.

Teraz sa na digitálny prechod dostávajú ďalšie sektory hospodárstva.

Európska konkurencieschopnosť

Obnovovací fond EÚ vyčlení na digitalizáciu sumu 134,5 miliárd EUR. Bude to ale stačiť na to, aby sa Európa stala svetovým lídrom schopným konkurovať USA a Číne?

Katrine Forsberg je členkou dánskej rady pre rozvoj podnikania. Je presvedčená, že EÚ môže konkurovať na globálnej úrovni, pretože má dostatočnú infraštruktúru a zručnosti. Katrine Forsberg uviedla: „Rozhodujúce sú investície do malých a stredných spoločností na vytváranie pracovných miest a rast firiem.”

Zdroj:

EURONEWS 2021. Digital technology has kept us connected during the pandemic – how can it help Europe’s recovery? [online]. [cit. 2021-05-23]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/05/19/digital-technology-has-kept-us-connected-during-the-pandemic-how-can-it-help-europe-s-re

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments