23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Kryptomeny Goldman Sachs zaraďuje kryptomeny do triedy aktív, prehodnocuje svoje staré postoje

Goldman Sachs zaraďuje kryptomeny do triedy aktív, prehodnocuje svoje staré postoje

Minulý rok spoločnosť Goldman Sachs uviedla, že kryptomeny sú zlou investíciou. Nová správa dnes naznačuje, že veci sa mohli zmeniť.

Goldman Sachs, jedna z najdôležitejších bánk v USA a na celom svete, zverejnila správu o kryptomenách. Jej obsah je pre ekosystém virtuálnych mien pozitívny.

 „Kryptomeny, nová trieda aktív” zatiaľ nie sú k dispozícii širokej verejnosti. Napriek tomu na sociálnych sieťach o nich zdieľajú správy a svoje prieskumy tí investori, ktorí sa k nim dostali skôr.

Alex Krüger, zakladateľ Aike Capital, spoločnosti pre správu aktív, a aktívny komentátor kryptomien na Twitteri, zdieľal zatiaľ časť správy s tým, že plné znenie by malo byť k dispozícií do niekoľkých dní.

Odborníci vysvetľujú spoločnosti Goldman Sachs, v čom spočíva hodnota jednotlivých kryptomien

Správa hovorí o kryptomenách ako o triede aktív. Za týmto účelom zhromažďuje názory niekoľkých odborníkov v tejto oblasti, ako sú výkonný riaditeľ spoločnosti Galaxy Digital, Michael Nogoratz, Zach Pandl z Global FX, Michael Gronager z Chainlaysis a kritici ako Nouriel Roubini.

Správa popisuje najdôležitejšie charakteristiky popredných kryptomien a užitočnosť každej z nich.

V tejto súvislosti napríklad banka uvádza, že Bitcoin slúži ako mena s veľkou kapitalizáciou, XRP ako systém okamžitých platieb, Ethereum ako platforma inteligentných kontraktov, BNB ako používateľský token/aplikácia a Polkadot ako blockchain s interoperabilitou. Jedinečné funkcie každého projektu umožňujú sprostredkovať ich funkcie určitým cieľovým skupinám.

Rozdiely medzi najlepšími kryptomenami. Zdroj: Twitter, pripisuje sa spoločnosti Goldman Sachs

Goldman Sachs uvádza, že hodnota Bitcoinu je fundamentálne daná jeho používaním a akceptáciou. Michael Novogratz tvrdí, že masívny prílev inštitucionálneho kapitálu je dôkazom atraktivity kryptomien a vyspelosti trhov.

Novogratz obhajuje povahu BTC ako dobrého uchovávateľa hodnoty kvôli jednoduchému spoločenskému konsenzu okolo tejto mince.

„Svet akceptoval to, že je to dobrý uchovateľ hodnoty.”

Micahel Sonnesheim, generálny riaditeľ spoločnosti Grayscale Investments, podporil vyjadrenie Michaela Novogratza, ktorý uviedol, že obmedzené množstvo Bitcoinu je ochranou proti inflácii a znehodnoteniu. 

Sonnesheim tiež vysvetlil, že aj napriek tomu, že kryptomeny boli obzvlášť ovplyvnené všeobecnou ekonomickou krízou spôsobenou pandémiou Covid, prekonali v roku 2020 akékoľvek iné aktívum. Tým sa opätovne potvrdilo, že BTC a ďalšie kryptomeny patria do triedy aktív.

Bitcoin sa postupom času zhodnocuje a investori by mali mať oči stále otvorené

Spoločnosť Goldman Sachs tiež zdieľala graf vývoja ceny BTC. Ten ukazuje, že v obdobiach medzi rokmi 2013 – 2016 a 2017 – 2021 existuje v správaní ceny určitá podobnosť. Pre Alexa Krügera je to optimistický bod pre tých, ktorí veria v cyklické správanie sa trhov. Môže to predstavovať vynikajúcu príležitosť na investovanie. V celej histórii BTC po každom poklese, bez ohľadu na to, aký významný je, sa hodnota následne dostala na nové cenové maximá.

Porovnanie cien BTC podľa Goldman Sachs, Zdroj: Twitter

Správa predstavuje významnú zmenu postoja od minuloročnej prezentácie, v ktorej Goldman Sachs tvrdil, že „kryptomeny vrátane Bitcoinu nie sú triedou aktív”, pretože negenerovali cash flow, zisky zodpovedajúce globálnemu ekonomickému rastu, nediverzifikovali zisky alebo boli príliš volatilné. To boli dôvody, prečo ich svojim klientom neodporúčali. 

„Veríme, že niečo, čoho ocenenie závisí predovšetkým od toho, či je niekto iný ochotný zaplatiť vyššiu cenu, nie je pre našich klientov vhodnou investíciou.”

Ale odvtedy sa Bitcoin zhodnotil takmer o 600 %. Preto bolo na čase zmeniť svoj názor. Môže to byť vynikajúcim príkladom, ako sa dajú svoje tvrdenia z minulosti prehodnotiť. 

Zdroj: 

CRYPTOPOTATO, 2021. Goldman Sachs Explores Crypto as an Asset Class, Reconsidering Old Stances, [online]. [cit. 2021-05-23]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/goldman-sachs-crypto-new-asset-class/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments