23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Komodity Dedolarizácia pokračuje: Je možné, že sa Rusko odpojí od SWIFTu

Dedolarizácia pokračuje: Je možné, že sa Rusko odpojí od SWIFTu

Koniec minulého týždňa priniesol so sebou aj mnoho udalostí. Jednou z nich je aj obvinenie, ktoré vyslovil prezident Ruska, Vladimir Putin, na USA. Dôvodom bolo použitie dolára ako nástroja na vedenie „hospodárskej a politickej vojny” Spojenými štátmi. Dedolarizačné úsilie zahŕňa aj štátny investičný fond. Ten sa rozhodol vylúčiť všetky svoje doláre a aktíva denominované v dolároch v prospech aktív, ktoré sú denominované v eurách, v juanoch alebo ďalej nakupuje drahé kovy ako napr. je zlato.

Odpojí sa Rusko od SWIFTu?

Ruský minister financií ohlásil prípravy na stimul k presunu devízovej likvidity na eurá. Upresnil, že v hre je aj nariadenie, aby štátne spoločnosti prešli na eurá. Moskva ďalej informovala aj o reakcii na výzvy na zavedenie ďalších sankcií. Nevylučuje „prípravu” na možné odpojenie sa od medzinárodných platobných systémov. Tým má byť jednoznačne SWIFT.

Toto tvrdenie podporujú aj slová námestníka ruského ministra zahraničných vecí, Alexandra Pankina, na parlamentných rokovaniach v Štátnej dume podľa agentúry TASS: „Rusko sa pripravuje na ďalšie sankcie a začalo sa s vážnymi prácami pri riešení potenciálneho odpojenia krajiny od medzinárodných platobných systémov.“

„Samozrejme sa treba pripraviť na ďalšie reštriktívne opatrenia, väčšinou ich nazývame sankcie. Je zrejmé, že pripraviť sa na všetko je nemožné, ale už v ekonomických a finančných odboroch sa začali práce spojené s prevodom do národných mien, na zavedenie platobných systémov,” pokračoval Pankin. Uviedol, že Kremeľ plánuje veľa scenárov „čo ak”. „Nemôžete sa pripraviť na všetky,” dodal vzápätí.

„Je zrejmé, že nemôžeme byť úplne odstrihnutí. V súčasnom svete je to nemožné… Dnes sa nikto nemôže plne podporovať a rozvíjať vlastnými silami a prostriedkami,” zhrnul svoje slová ruský minister zahraničných vecí.

Nečakaný obrat

O pár hodín ale nastala zmena. Ministerstvo financií zmiernilo pôvodné vyhlásenie a uviedlo: „Rusko sa bude spoliehať na ekonomické prostriedky, aby povzbudilo spoločnosti k prechodu z dolára na euro. Neplánuje nijaké obmedzenia používania americkej meny.”

Situáciu okomentovala aj americká agentúra Bloomberg: „ Agentúry RIA Novosti a Tass stiahli predchádzajúce články s odvolaním sa na úradníka ministerstva financií. Ten uviedol, že vládne plány smerníc nariaďujú štátnym spoločnostiam urobiť tento posun.”

Ako to teda je?

Ako reagoval dolár?

Dolár nenechal na seba dlho čakať. Reakciou na tieto udalosti klesla jeho cena na minimum. Naopak euro vyskočilo až o 0,1 % na hodnotu 1,2176. 

Putinove varovanie o dedolarizácii

Pred niekoľkými rokmi ruský prezident, Vladimir Putin, varoval o neúmyselnom urýchlení dedolarizácie Washingtonom prostredníctvom svojich agresívnych finančných sankciách. Tie nútia svojich geopolitických protivníkov znižovať ich závislosť od dolára. Len minulý mesiac dosiahlo Rusko nový medzník: Menej ako 50 % jeho vývozu bolo zaplatených v dolároch.

Vyzerá to tak, že po rokoch neustáleho znižovania závislosti krajiny od dolára sa Rusko chystá tieto snahy zintenzívniť. Urobí tak spôsobom, s ktorým bude musieť Washington počítať. „Euro je pre nás z hľadiska platieb za plyn úplne prijateľné. To sa samozrejme dá urobiť, a pravdepodobne by sa to malo urobiť,” uviedol Putin vo štvrtok.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Pokračujúca dedolarizácia: Rusko sa pripravuje na možné odpojenie od SWIFTu. [online]. [cit. 2021-06-07]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/212878/Pokracujuca-dedolarizacia-Rusko-sa-pripravuje-na-mozne-odpojenie-od-SWIFTu

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments