25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Kryptomeny Indický technologický magnát: Zákonodarcovia by mali s kryptomenami zaobchádzať ako so zlatom...

Indický technologický magnát: Zákonodarcovia by mali s kryptomenami zaobchádzať ako so zlatom alebo s nehnuteľnosťami

Indický technologický magnát, Nandan Nilekani, je presvedčený, že by sa krajina mala usilovať o prilákanie investícií cez 1,7 biliónový krypto-trh.

Zároveň vyzval miestnych zákonodarcov, aby umožnili občanom investovať do kryptomien.

Spoluzakladateľ a predseda indickej nadnárodnej spoločnosti zaoberajúcej sa informačnými technológiami Infosys vyzval regulačné orgány, aby prijali digitálne aktíva a zaistili prispôsobenie tejto technológii.

V rozhovore pre denník Financial Times Nilekani varoval, že neúmerné regulácie môžu mať za následok výrazné premeškanie príležitostí. Tvrdí, že tolerantnejší prístup umožní tejto krajine preniknúť na trh s digitálnymi aktívami v hodnote 1,7 bilióna dolárov a zároveň umožní krypto-investorom vložiť svoje bohatstvo do indickej ekonomiky.

Nilekani ale nie je úplne otvorený neregulovanému krypto-trhu pre Indiu. Tvrdí, že kryptomeny sú príliš volatilné a energeticky náročné na použitie ako platobný prostriedok. Namiesto toho verí, že Unified Payments Interface (UPI) ponúka vynikajúcu infraštruktúru pre okamžité platby.

Namiesto toho technologický magnát odporučil umožniť Indom prístup ku krypto-aktívam za účelom investovania či uchovávania hodnoty a uviedol:

„Rovnako ako máte niektoré zo svojich aktív v zlate alebo v nehnuteľnostiach, môžete mať niektoré zo svojich aktív v kryptomenách. Myslím si, že krypto môže fungovať ako ukladateľ hodnoty, ale určite nie v transakčnom zmysle.”

Nandan Nilekani už dlho spolupracuje s indickými orgánmi na formulovaní pravidiel v oblasti digitálnych technológií vrátane programu biometrickej identity Aadhaar. Ten sa začal v roku 2009. V decembri 2016 sa stal členom výboru, ktorý skúma, ako môžu ľudia v Indii vo väčšej miere využívať digitálne platby. V roku 2019 predsedal výboru centrálnych bánk pre digitálne platby.

Vďaka obrovskému indickému technologickému sektoru a obyvateľstvu bez akýchkoľvek bankových spojení, by mohla byť táto krajina globálnym centrom pre prijímanie kryptomien. Regulačná situácia ale zostáva nejasná s protichodnými signálmi pochádzajúcimi od politikov a centrálnej banky.

Cointelegraph 19. mája informoval, že vytvorenie nového regulačného panelu venovaného digitálnym aktívam by mohlo priviesť k objasneniu celej situácie.

Návrh zákona o kryptomenách a regulácii oficiálnej digitálnej meny 2021 bol naplánovaný na rokovanie parlamentu v marci. Z doposiaľ nezverejneného dôvodu sa ale odložil.

RBI zakázala všetkým bankám v roku 2018 umožňovať zákazníkom obchodovať s krypto-aktívami. To ale Najvyšší súd vo februári 2020 zvrátil, čo viedlo k novej nádeji.

Veľká časť tohto odvetvia stále funguje v ilegálnej zóne aj napriek obrovskej dynamike kryptomien a pretrvávajúcemu dopytu v posledných mesiacoch.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Lawmakers should treat crypto like gold or real estate: Indian tech magnate. [online]. [cit. 2021-06-07]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/lawmakers-should-treat-crypto-like-gold-or-real-estate-indian-tech-magnate

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments