Covid: Nové štúdie ukazujú, že očkovacia látka AstraZeneca je účinná na 79 %

0
121

V pondelok boli zverejnené výsledky štúdie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca na vírus COVID-19. Tá priniesla ďalšie povzbudenie optimizmu v ére pandémie, ktorá nám všetkým obmedzuje bežný život už viac ako rok.

Predmetná vakcína má názov AZD1222 a bola vyvinutá spolu s Oxfordskou univerzitou a jej spoločnosťou Vaccitech. 

V štúdii fázy 3 vakcína preukázala štatisticky významnú účinnosť 79 % pri prevencii symptomatickej COVID-19 a 100 % účinnosť pri prevencii závažných ochorení a hospitalizácii. 

Zatiaľ čo účinnosť bola konzistentná vo všetkých vekových a etnických skupinách, ukázalo sa, že účinnosť vakcíny dosiahla 80% pri očkovaní osôb starších ako 65 rokov.

Nezávislé monitorovacie orgány pre bezpečnosť údajov štúdie nezistili žiadne obavy týkajúce sa bezpečnosti vakcíny. 

Nezistilo sa ani žiadne zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín. 

Ako uviedla agentúra Associated Press vo svojej správe, táto vakcína už bola aplikovaná vo viacerých častiach sveta. 

Štúdia bude pokračovať aj naďalej a svoje najnovšie zistenia bude odovzdávať americkým orgánom, aby mohli získať povolenie na núdzové použitie.

Táto analýza potvrdzuje, že vakcína AstraZeneca je veľmi potrebná možnosti očkovania, ktorá poskytuje istotu, že ochrana pred vírusom môže byť prospešná pre ľudí všetkých vekových skupín.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. AstraZeneca Vaccine 79 Percent Effective at Preventing Symptomatic COVID-19, New Study Shows. [online]. [cit. 2021-03-23]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/astrazeneca-vaccine-79-percent-efficacy-covid-19-new-study

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here