13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Covid: Indická firma očkuje svet

Covid: Indická firma očkuje svet

Keď farmaceutickí giganti zintenzívnili výrobu v očkovaní sveta, jedna firma sa dostala na čelo. Sérový inštitút v Indii (SII) nie je iba obyčajným pojmom, ale najväčším výrobcom vakcín na svete.

Spoločnosť každoročne vyvrhuje 1,5 miliardy dávok z rozsiahleho výrobného závodu spoločnosti v Pune v západnej Indii. V súčasnosti vyrába vakcíny Covid na základe licencie pre farmaceutické firmy, ako je AstraZeneca.

„Podstúpili sme obrovské riziko tým, že sme stavili na niekoľko vakcín v roku 2020 predtým, ako ich regulačné orgány vôbec schválili,” uviedol výkonný riaditeľ SII, Adar Poonawalla.

„Nešlo o slepé riziko, pretože spolupracujeme s oxfordskými vedcami, s ktorými sa poznáme z našej dávnejšej spolupráce s vakcínou proti malárii,” dodáva.

SII je v súkromnom vlastníctve, čo umožnilo rýchle rozhodovanie. Napriek tomu sa financovanie ukázalo ako výzva. Firma investovala okolo 260 mil. USD a zvyšok získala od filantropov, ako je Bill Gates, a od záloh z iných krajín.

SII sa podarilo do mája 2020 zabezpečiť 800 miliónov $ na výrobu viacerých vakcín Covid.

Ako vlastne SII zvýšila výrobu? V apríli 2020 vypočítal Poonawalla z liekoviek a filtrov, čo by na zvýšenie produkcie potrebovali.

„Dopredu som dostal sklenené injekčné ampulky v hodnote 600 miliónov dávok a do septembra som ich zavrel do môjho skladu,” vysvetlil.

„Najdôležitejšou časťou, ktorá nám umožnila mať toľko dávok, 70 – 80 miliónov v januári, bola skutočnosť, že som v auguste začal s rizikovou výrobou.”

„Prial by som si, aby toto riziko podstúpili aj iné spoločnosti, pretože svet by dostal oveľa viac dávok,” vzápätí dodal.

Poonawalla kritizoval nesúrodosť globálnych regulačných systémov a nedostatočnú harmonizáciu v súvislosti s oneskorením výroby. Povedal, že hlavné regulačné orgány vrátane britskej regulačnej agentúry pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA), Európskej agentúry pre lieky (EMA) a amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) sa mohli zjednotiť a dohodnúť na štandarde kvality.

Kritizoval tiež národné vlády a tvrdil, že regulačné orgány v krajinách vyrábajúcich vakcíny, od Indie po Európu, sa mohli zjednotiť, aby sa dohodli na štandardnom medzinárodnom meradle.

„Prečo by sme to nemohli ešte zosúladiť a ušetriť celý ten čas. Nerád by som musel toto všetko absolvovať znova.”

Zdroj:

BBC, 2021. Covid: How this Indian firm is vaccinating the world. [cit. 2021-02-28]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56218058

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments