21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Johnson & Johnson Covid: FDA schvaľuje jednorázové vakcíny

Johnson & Johnson Covid: FDA schvaľuje jednorázové vakcíny

Americké regulačné orgány formálne schválili jednorazovú očkovaciu látku proti Covidu, Johnson & Johnson. Vakcína má byť nákladovo efektívnou alternatívou k vakcínam Pfizer a Moderna. Môže sa skladovať v chladničke namiesto skladovania v mrazničke.

Pokusy zistili, že predchádza vážnym chorobám, ale pri stredne závažných prípadoch mala 66% účinok. Očkovaciu látku vyrába belgická firma Janssen.

Spoločnosť súhlasila s poskytnutím 100 miliónov dávok USA do konca júna. Prvé dávky by mohli byť pre americkú verejnosť dostupné už budúci týždeň.

Veľká Británia, EÚ a Kanada si tiež objednali dávky a 500 miliónov dávok sa tiež objednalo prostredníctvom schémy Covax na zásobovanie chudobnejších krajín.

Prezident Joe Biden to ocenil ako „vzrušujúcu správu pre všetkých Američanov a povzbudivý vývoj”. Varoval však, že „boj ešte zďaleka neskončil”.

„Ako som už mnohokrát povedal, pri rozširovaní nových variantov sa veci pravdepodobne ešte raz zhoršia a súčasné zlepšenie by sa mohlo obrátiť”, uviedol prezident.

Povolenie vydané americkým Úradom pre potraviny a liečivá (FDA) prišlo po tom, čo v piatok vakcínu jednomyseľne podporil externý výbor odborníkov. 

Výsledky štúdií uskutočnených v USA, Južnej Afrike a Brazílii ukázali, že pri prevencii závažných chorôb bola vakcína viac ako 85% účinná a pri miernych prípadoch dosiahla celkovo 66% účinok.

Zdroj:

BBC, 2021. Johnson & Johnson Covid vaccine: FDA approves single-shot jab. [cit. 2021-02-28]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-56226979

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments