17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Lifestyle Slovák, ktorý dobyl svet networkmarketingu, exkluzívne pre ExaNews. Tobiáš Súkenik.

Slovák, ktorý dobyl svet networkmarketingu, exkluzívne pre ExaNews. Tobiáš Súkenik.

Tobiáš, ste úspešný podnikateľ. Myslíte si, že úspešne podnikať znamená mať dopredu plán rozvoja? Alebo je to skôr o náhode a šťastí?

Podľa mňa šťastie ani náhoda neexistujú a pokiaľ človek má v tom, čo robí, jasne stanovené ciele a vášeň a je systematický a trpezlivý, tak skôr či neskôr sa úspech určite dostaví, uspejú tí, ktorí to nikdy nevzdajú.

Je podľa Vás marketing o číslach alebo o kreativite?

To je pre mňa jediná rovnica, ktorá existuje. Sú to spojené nádoby. Bez kreativity by nikdy nebol nápad a vízia a bez čísiel by zas nebol plán a napredovanie. Čísla sú z dlhodobého hľadiska to najdôležitejšia, pretože jedine čísla dokážu odmerať, či je biznis správne nastavený a napreduje. Marketing je vlastne taká hra s číslami.

Čo všetko máte, ako mladý podnikateľ, za sebou? Na čo rád spomínate, čo Vás najviac profesionálne ovplyvnilo?

Často sa zamýšľam nad tým, že vzhľadom na svoj vek som si preskákal mnohými vecami, ktoré má doslova vyformovali. Moja odpoveď nemá znieť príliš sebavedomo, skôr je to výpovedná hodnota, že na sebe rád pracujem a učím sa, ale za každého hovoria výsledky. Mam za sebou naozaj veľmi veľa pádov a možno to znie ako klišé, ale s odstupom času práve na tieto udalosti spomínam najviac, pretože tie ma najviac posunuli dopredu. Avšak ak by som mal vypichnúť nejakú naj udalosť, tak určite najúsmevnejšia a zároveň najbláznivejšia skúsenosť je z Nigérie, kde som strávil obdobie s úplne inými ľuďmi a hlavne zmýšľaním a kultúrou to bolo naozaj veľmi úsmevné, náučné.

Na tento rozhovor ste prišiel veľmi usmiaty a plný elánu. Je podľa Vás pozitívna energia a myslenie dôvod úspechu?

Pre mňa je pozitivita základ všetkého. Či osobného nastavenia, podnikania, vzťahov, hocičoho, čo sa týka bytia na tejto zemi.

Aké sú Vaše vízie a ciele do budúcna? Hľadáte nových odberateľov, zamestnancov, prípadne partnerov do svojho biznisu?

Vízia do budúcna v rámci osobného života je byť hlavne šťastný a pracovať na sebe každý jeden deň a zároveň mať životnú rovnováhu a harmóniu, či v súkromnom alebo pracovnom živote. V rámci pracovného života aktuálne pracujeme na viacerých nových výzvach a projektoch. Tento rok napríklad spúšťame za mňa asi najväčšiu bombu v rámci online marketingu, ktorá tu kedy bola a je to zúročenie mojich skúseností, ktoré som získal a sú to skúsenosti aj mojich kolegov. Naozaj si myslím, že svet sa ma na čo tešiť.

Máte v biznise kamarátov? Alebo si držíte odstup?

Kamarátov v biznise mám, pretože pre mňa sú najdôležitejšie vzťahy a harmónia a väčšinou aj z biznis partnerov sa nakoniec stanú pre mňa veľmi blízki ľudia. Tak isto aj môj dlhoročný spoločník Michal Praženica je zároveň aj môj najbližší priateľ a tak isto aj moji ostatní partneri sa nimi stávajú. Vždy je to o dôvere a v dnešnom svete je to rarita, preto som neskutočne vďačný za ľudí vo svojom okolí.

Teraz naopak skúsme niečo o Vašom osobnom živote. Ako všetko stíhate?

Ako to všetko stíham, to je veľmi dobrá otázka. Ale všetko je o prioritách a time manažmente a hlavne o tom, s akými ľuďmi pracujete. Ja sa primárne vždy venujem tomu, čo viem najlepšie, to je pre mňa základ. Neskáčem z oboru do oboru a hlavne sa snažím pracovať vždy s najlepšími v danej oblasti a to by som naozaj odporučil každému. Veľa ľudí sa snaží vykonávať milión zbytočností a tým strácajú veľa času a energie. Ja napríklad pomaly neviem zapnúť počítač a viem, že nikdy k tomu vzťah mať nebudem, preto tomu snu nevenujem pozornosť ani energiu, ale naopak sa snažím zdokonaliť svoje najlepšie vlastnosti. Tak isto najlepší brankár vo futbale nikdy nebude ani len priemerný útočník alebo naopak.

Aký je Váš bežný deň?

Môj bežný deň je v podstate jednoduchý. Venujem sa cvičeniu, práci a väčšinou cez víkendy svojmu súkromnému životu. A vtedy sa snažím tráviť čas hlavne s rodinou.

Spomínate, že je pre Vás dôležitá rodina. Ako Vaša rodina vníma Vaše úspechy a aj to, že je asi ťažké venovať sa všetkému naraz?

Rodina, ako sa vždy opakujem, je pre mňa najdôležitejšia, pretože som dostal ten najkrajší vzor na svete v mojich rodičoch. Im vďačím za každú jednu vlastnosť, ktorú mam, za každý jeden úspech, ktorý som dosiahol. Ich dobrota a pozitivita a hlavne ich láska a to akí sú úžasní ľudia, je taký môj najväčší vnútorný motív.

Kto je Váš vzor?

Tak ako som povedal, pre mňa sú môj najväčší vzor rodičia, ich nekonečná dobrota a láska za každej jednej situácie. Pre mňa sú oni to najčistejšie, čo je na tomto svete.

Ako ste vyrastal? Aké bolo Vaše detstvo?

V detstve ma otec priviedol k športovaniu, venoval sa mi po každej stránke. Trávil so mnou ohromne veľa času, aj na úkor prace, v mojej tenisovej kariére a naozaj v tom období by mi dal aj to posledné. Namiesto trávenia času s bratmi alebo s mamou, po víkendoch so mnou brázdil tenisové turnaje a venoval sa mi. To ma tak isto naučilo trpezlivosti a bojovnosti. Mama sa mi zase venovala po takej duševnej stránke. Vždy, keď som aj niečo urobil, tak ma vedela s láskavosťou správne nasmerovať a s dobrotou a úsmevom ma vždy niekam posunúť. Detstvo som mal úžasné a verím, že jedného dňa našim oplatím všetku energiu, ktorú do mňa vložili.

Ako by ste Vy chcel vychovávať svoje deti?

Svoje deti by som chcel vychovať presne tak, ako to robili moji rodičia. Neviem či by som niečo menil. Uvidíme, keď sa stanem otcom, vtedy to asi bude aktuálnejšie.

Je Slovensko krajina na úspešne podnikanie?

Podnikanie na Slovensku nie je ani o grafoch, ani o číslach. Slováci majú neuveriteľnú chuť podnikať. Aspoň ja to takto vnímam, že ako národ sme veľmi kreatívny. Nechcem dávať nejaké veľké rady na podnikanie, ale v tejto krajine je veľmi dôležité si vždy urobiť prieskum trhu a nezabúdať, že úspešné podnikanie závisí aj na tom, aby sme podnikali v čom nás baví. Vtedy tomu venujeme viac energie a času, čo je logické. Mám rád Slovensko, je to krásna krajina. A v čom niekto vidí, že je tu ťažké podnikať, čiže slabiny podnikania, ja sa na to dívam vždy opačne, výhody podnikania daného sektoru. Možno aj to je nejaké moje know-how.

Vieme o Vás, že rad cestujete. Je to Vaša forma relaxu ?

Cestovanie milujem. Rád spoznávam a zažívam. Väčšinou cestovanie spájam aj s prácou. Ja so slovíčkom relax moc nesympatizujem. Rád som stále vo švungu, či pracovnom alebo akomkoľvek inom.

Čo vraví Vaša priateľka na časovú zaneprázdnenosť? Je Vašou oporou?

To sa treba opýtať skôr jej. Ja za seba môžem povedať, že to zvláda bravúrne a hlavne je veľmi nápomocná. Vytvára nám domov a veľmi dobre. Myslím si, že sa dopĺňame. Hlavne ma v práci neobmedzuje a uvedomuje si, že práca je to, čo ma baví. Je pre mňa dôležité, že sa s ňou aj o tom dokážem porozprávať a dokáže ma vypočuť. Aktuálne som naozaj veľmi spokojný a šťastný a mám pocit, že konečne v živote nachádzam rovnováhu medzi vzťahom a prácou, čo sa pre mňa zdalo byť nepredstaviteľné.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments