-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Ekonomika Čo je skupina G7 a prečo tvorí rozhodujúci okamih pre klimatickú krízu?

Čo je skupina G7 a prečo tvorí rozhodujúci okamih pre klimatickú krízu?

Lídri krajín G7 sa tento víkend stretávajú v anglickom Cornwalle. Tento región bol vybraný kvôli jeho ústrednému postaveniu v britskom priemysle zelených technológií.

Čo je to G7?

Skupina G7 bola pôvodne vytvorená a zvolaná v roku 1975. Pozostáva z krajín Japonska, Talianska, Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie, USA, Kanady. Tvoria ju najväčšie vyspelé ekonomiky sveta. Od svojho vzniku sa vedúci predstavitelia týchto krajín stretávali raz ročne, aby diskutovali o dôležitých otázkach, s výnimkou roku 2020, keď sa stretnutia konali online kvôli pandémii COVID-19.

Stretnutia sa konajú za zatvorenými dverami. Na konci každého samitu sa ale rozošle komuniké s vysvetlením dohodnutého stavu.

Hoci sa ho zúčastňuje iba sedem krajín, na rokovaniach je vždy prítomný zástupca EÚ. Tento rok boli pozvané aj krajiny ako Južná Afrika, Južná Kórea, India a Austrália. Rusko bolo predtým členom (keď sa skupina nazývala G8), ale bolo odstránené po anexii Krymu.

Čína do toho nie je zahrnutá, pretože napriek veľkej ekonomike nemá dostatočne vysoký pomer bohatstva na obyvateľa.

Môže G7 niečo zmeniť?

Aj keď dohody G7 nie sú schopné prijímať zákony, môžu byť veľmi vplyvné. Napríklad v roku 2002 založili Globálny fond pre AIDS a maláriu.

Agenda sa v tomto roku pravdepodobne zameria na stratégiu obnovy politiky a klímy. Pred 26. konferenciou COP v Glasgowe, sa už ale dosiahla dohoda o revolučnej politike minimálnej dane z príjmu právnických osôb.

Boli urobené predohry na lepšiu obnovu a rozvoj ekologických pracovných miest a odolných ekonomík.

Medzi ďalšie body programu samitu G7 patria:

  • Riešenie krízy biodiverzity
  • Zoonózy alebo prenos infekčných chorôb zo zvierat na ľudí, ako to bolo aj pri COVID-19
  • Kruhový ekonomický prístup
  • Zvyšovanie finančných prostriedkov na zmiernenie zmeny klímy.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. What is the G7 and why is it a crucial moment for the climate crisis? [online]. [cit. 2021-06-12]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/06/11/what-is-the-g7-and-why-is-it-a-crucial-moment-for-the-climate-crisis

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments