13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Kryptomeny Rada pre ťažbu Bitcoinu odhalila podrobnosti a potvrdila, že Elon Musk nezohráva...

Rada pre ťažbu Bitcoinu odhalila podrobnosti a potvrdila, že Elon Musk nezohráva žiadnu rolu

Šéf spoločnosti MicroStrategy, Michael Saylor, vedie skupinu, ktorej cieľom je podpora vzdelávania o Bitcoine.

Rada pre ťažbu Bitcoinu mala vo štvrtok formálny debut. Počas neho sa zintenzívnila debata o dopade digitálnych aktív na životné prostredie.

Rada pre ťažbu Bitcoinu sa označuje za „dobrovoľné a otvorené fórum bitcoinových minerov, ktorí sa zaviazali k sieti a jej základným princípom”. Jeho mandátom je podľa oficiálnych webových stránok podpora transparentnosti, osvedčených postupov a vzdelávania o BTC.

Generálny riaditeľ MicroStrategy, Michael Saylor, je jedným zo zakladajúcich členov. Dňa 10. júna zverejnil na svojom Twitteri výzvu na pripojenie sa nových členov.

Organizáciu tvorí skupina energeticky uvedomelých severoamerických spoločností ťažiacich Bitcoin. Skupina vznikla ako návrh Elona Muska na Twitteri koncom mája. Ten ale odvtedy objasnil, že v Rade nebude mať žiadnu úlohu. Stránka skupiny vyzdvihuje nasledujúci bod:

„Elon Musk nezohráva v BMC žiadnu rolu. Celá jeho účasť spočívala len v zapojení sa do vzdelávacieho rozhovoru so skupinou severoamerických spoločností s cieľom diskutovať o ťažbe Bitcoinu.”

Okrem MicroStrategy patria medzi zakladajúcich členov aj spoločnosti ako Galaxy Digital, blockchainová ťažobná spoločnosť Argo, blockchainová technologická firma Hive a ťažobná spoločnosť Riot. Títo členovia pokrývajú všetky prevádzkové náklady a pozývajú k sebe ktoréhokoľvek bitcoinového minera z celého sveta. Uviedol, že každý miner, ktorý sa pripojí, by mal:

„Veriť, že transparentnosť v oblasti spotreby energie na ťažbu je dôležitá a súhlasiť, že sa bude dobrovoľne deliť o svoj energetický mix a hashrate pre výskumné a vzdelávacie účely.”

BMC bude štvrťročne organizovať stretnutia, kde sa budú analyzovať ťažobné trendy, nadväzovať partnerstvá s výskumnými pracovníkmi v odbore, zhromažďovať údaje na vzdelávacie účely. Zároveň sa bude podporovať rast v severoamerickom ťažobnom priemysle.

Skupina potvrdila, že je úplne nezávislá od samotnej bitcoinovej siete a nemá v úmysle narušiť jej decentralizáciu.

„Nesnažíme sa meniť decentralizovanú povahu Bitcoinu alebo jeho základné princípy. Skôr pracujeme na zvyšovaní jeho povedomia a ťažbe.”

Dodala, že Rada sa domnieva, že využitie energie BTC je vlastnosť, nie chyba, ktorá poskytuje ohromné zabezpečenie siete. Spotreba energie pri globálnych ťažobných operáciách sa dostala do centra pozornosti nedávno po komentároch Elona Muska k jej dopadu na životné prostredie.

Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI) odhaduje, že ročná spotreba elektriny Bitcoinu sa v súčasnosti pohybuje niekde medzi spotrebou Holandska a Spojených Arabských Emirátov.

Po nedávnych štátnych konfliktoch sa dominancia čínskej hashrate zmenšuje, zatiaľ čo americká rastie, keďže ťažobné operácie môžu využívať lacnú obnoviteľnú energiu v štátoch ako napr. Texas.

V USA začína pôsobiť viac firiem, ktoré priťahuje veľké množstvo obnoviteľnej energie. Cieľom najnovšej spolupráce medzi ťažobnou softvérovou spoločnosťou Luxor a inštitucionálnou spoločnosťou v oblasti bitcoinových technológií a finančných služieb NYDIG je podporovať rast v rýchlo sa rozvíjajúcom priemysle.

Jedným z najväčších víťazov je z geografických dôvodov Kazachstan.

Zdroj: 

COINTELEGRAPH, 2021. Bitcoin Mining Council unveils details, confirms Elon Musk has ‘no role’. [online]. [cit. 2021-06-11]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/bitcoin-mining-council-unveils-details-confirms-elon-musk-has-no-role

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments