13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Člen Európskeho parlamentu: Zelená dohoda je tichá revolúcia transformujúca európske hospodárstvo

Člen Európskeho parlamentu: Zelená dohoda je tichá revolúcia transformujúca európske hospodárstvo

Pascal Canfin je členom Európskeho parlamentu a predsedom Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín.

Od roku 2019 prijala Európa silné politické záväzky v boji proti globálnemu otepľovaniu. Teraz máme spoločný cieľ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Podľa dohody by sme mali do roka 2030 zvýšiť cieľ zníženia emisií skleníkových plynov zo 40 % na najmenej 55 %.

Stanovenie cieľov však nestačí. Musíme navrhnúť dôveryhodnú cestu, ako ich dosiahnuť. To je presne to, čo robíme s Európskou zelenou dohodou. Ide o plán ekologického prechodu ovplyvňujúci všetky sektory našej ekonomiky a všetky aspekty nášho každodenného života.

Svojim nasadením sa Európa uberá nevídanou cestou a predefinuje takmer všetky svoje verejné politiky tak, aby slúžili ekologickým zmenám. Ak uspejeme, nastavíme nový model rastu a prosperity. Ten môže inšpirovať ostatných našich medzinárodných partnerov.

Rok 2021 otvára novú kapitolu Zelenej dohody o premene našich cieľov v oblasti podnebia na legislatívne návrhy. Za 18 mesiacov Európa úplne zmení pravidlá hry: preskúma sa viac ako 50 európskych zákonov tak, aby boli v súlade s našimi cieľmi v oblasti podnebia.

Tieto zákony zásadne zmenia naše správanie, od spôsobu, akým vyrábame, cez spôsob, ktorý konzumujeme, a spôsob, akým obchodujeme so zvyškom sveta.

Napríklad v júli Európska komisia súčasne predstaví prvú várku 13 kľúčových právnych predpisov. Tie majú reformovať trh s uhlíkom a rozšíriť ho na nové odvetvie. Týmto sa vytvorí mechanizmus úpravy uhlíkových hraníc, aby sa zabránilo skládkam v prostredí a umožnilo našim spoločnostiam urobiť viac pre podnebie.

Zelená dohoda však patrí aj do geopolitického impulzu

Spojené kráľovstvo predstavilo svoje záväzky. Zároveň sa aktívne pripravuje na COP26. Čína stanovila rok 2060 na dosiahnutie klimatickej neutrality. Biely dom sa opätovne pripojil k Parížskej dohode v prvý deň funkčného obdobia prezidenta Joe Bidena a už oznámil nové ambície.

Nikto z najväčších svetových hráčov a producentov uhlíka nespochybňuje potrebu urobiť viac v oblasti zmeny podnebia. Musíme využiť túto príležitosť.

Príklad: EÚ práve stanovila nový štandard pre zelené investície a je na pokraji toho, že sa stane najväčším svetovým emitentom zelených dlhopisov, pričom na financovanie jej ozdravného plánu bude v nasledujúcich rokoch viac ako 200 miliárd EUR.

Aj keď EÚ urobila krok vpred, jej vplyv bude väčší, iba ak budú iné krajiny bojovať rovnakým smerom. 

Mohli by sme tiež začleniť otázky podnebia do našej obchodnej politiky. To sa zaviazali urobiť EÚ a USA, ktoré sa podieľajú na jednej tretine globálneho HDP, a to z toho dôvodu, aby sa naša sila obchodu premietla do podpory našich environmentálnych štandardov pre životné prostredie.

Za 6 mesiacov musí byť COP26 v Glasgowe okamihom konvergencie, aby sa okolo tohto prechodu uzavrela nová spoločenská zmluva. 

Parížska dohoda bola zrodom skutočných globálnych opatrení proti zmene podnebia. Teraz vstupujeme do veku zrelosti: občania očakávajú konkrétne a dôveryhodné zmeny, najmä mládežnícke hnutia.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. The Green Deal is the silent revolution transforming Europe’s economy. [online]. [cit. 2021-06-05]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/06/04/the-green-deal-is-the-silent-revolution-transforming-europe-s-economy

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments