Čína v apríli zaznamenáva rýchly rast obchodu, vývoz bude tento rok kľúčovým pilierom rastu v Číne

0
139

Čína v apríli rozšírila svoju pôsobivú obchodnú výkonnosť, keď sa neočakávane zrýchlil vývoz. Rast dovozu dosiahol najvyššie číslo za desaťročie. To podporilo Čínu ako druhé najväčšie hospodárstvo na svete.

„Export v dolároch vzrástol oproti predchádzajúcemu roku o 32,3 % na 263,92 miliárd USD,“ uviedla v piatok čínska Všeobecná colná správa, čím prekonala prognózu analytikov o 24,1 % a marcovom raste o 30,6 %.

„Čínsky rast vývozu opäť prekvapil, keď vzrástol,“ uviedol Zhiwei Zhang, hlavný ekonóm spoločnosti Pinpoint Asset Management. Dodal, že k tomu pravdepodobne prispeli dva faktory. Prvým bola prosperujúca americká ekonomika a druhým kríza COVID-19 v Indii, ktorá spôsobila presun niektorých objednávok do Číny.

„Očakávame, že čínsky rast vývozu zostane silný aj v druhej polovici tohto roka, pretože dva vyššie uvedené faktory budú pravdepodobne naďalej uprednostňovať čínskych výrobcov. Vývoz bude tento rok kľúčovým pilierom rastu v Číne.“

Impozantný bol aj dovoz, ktorý medziročne vzrástol o 43,1 %. To je najrýchlejší prírastok od januára 2011. 

Zhang Yi, hlavný ekonóm spoločnosti Zhonghai Shengrong Capital Management uviedol, že sa ešte len uvidí, či sa podarí udržať silný rast dovozu, ktorý je spôsobený najmä cenovou infláciou, keď Čína ukončí svoju fiškálnu podporu.

„Je potrebné poznamenať, že dnešný rýchly medziročný rast bol do veľkej miery spôsobený negatívnym rastom spred roka. Dvojročný priemerný rast bol iba asi 10 %, čo nie je také silné.“

Analytici ale stále očakávajú spomalenie čínskeho hospodárskeho rastu z rekordnej 18,3 % expanzie vo štvrťroku január-marec, pretože pandémia COVID-19 narušila globálne dodávateľské reťazce, spomalila pohyb tovaru a zvýšila náklady na prepravu.

Pretrvávajúci nedostatok polovodičov potrebných pre širokú škálu výrobkov vrátane spotrebnej elektroniky a automobilov začína tiež poškodzovať výrobcov, ktorí majú na produkciu veľký vplyv.

Zdroj:

REUTERS, 2021. China posts rapid trade growth in April as recovery races ahead [online]. [cit. 2021-05-11]. Dostupné na: https://www.reuters.com/world/china/wrapup-chinas-export-growth-unexpectedly-speeds-up-april-2021-05-07/

EKONOMIKA.SME.SK, 2021. Medziročná inflácia v Číne zrýchlila v apríli na 7-mesačné maximum. [online]. [cit. 2021-05-11]. Dostupné na: https://ekonomika.sme.sk/c/22657019/medzirocna-inflacia-v-cine-zrychlila-v-aprili-na-7-mesacne-maximum.html

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here