25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Čína ničí austrálsky vinársky priemysel

Čína ničí austrálsky vinársky priemysel

Juhoaustrálsky vinár, Jarrad White, strávil budovaním svojho podnikania v Číne takmer desať rokov. V priebehu niekoľkých mesiacov sa všetko rozpadlo.

Nemalo to nič spoločné s kvalitou bielych vín na jeho vinici v McLaren Vale, jednej z popredných vinárskych oblastí južnej Austrálie. 

Bol to výsledok mesiacov zhoršujúcich sa diplomatických rozporov medzi Čínou a Austráliou.

White žil niekoľko rokov v Šanghaji a založil sieť distribútorov, aby predali svoje víno Jarressa Estate na vzrastajúcom čínskom trhu Na ňom medzi strednou triedou rýchlo rástol dopyt po zahraničných vínach.

Do polovice roku 2020 sa viac ako 96% vín spoločnosti Jaressa Estate predalo spotrebiteľom v Číne. To predstavuje až sedem miliónov fliaš ročne. 

V novembri však Peking oznámil oslabenie ciel na austrálske víno v rámci „antidumpingového vyšetrovania”, či sa tieto vína v Číne príliš lacno nepredávajú. Vláda uviedla, že vyšetrovanie sa začalo na podnet sťažujúcich sa čínskych výrobcov vína.

White hovorí, že odvtedy nepredal ani jednu fľašu.

V súčasnosti sa státisíce fliaš vína Jarressa Estate ukladajú na palety v sklade v Adelaide, hlavnom meste južnej Austrálie. Čakajú na zrušenie ciel.

„Veľmi nás táto situácia bolí. Mali sme veľa zásob, ktoré bolo treba zaplatiť, a všetky tieto objednávky, nás tak dostali do nepríjemnej situácie,” uviedol White.

Podľa štatistík priemyselnej skupiny Wine Australia klesla hodnota vývozu vína do Číny v decembri takmer na nulu. Celková hodnota vína vyvážaného do Číny za celý rok 2020 klesla o 14% na asi 1 miliardu austrálskych $.

Čína tvrdí, že sú potrebné opatrenia na zabránenie toho, aby dovoz lacného vína stláčal miestny trh.

Austrália je piatym najväčším vývozcom vína na svete a domovom niektorých z najslávnejších vinárskych oblastí na svete, ako je údolie Barossa v južnej Austrálii a údolie Hunter v novom južnom Walese.

Podľa Wine Australia prispieva vinársky priemysel ročne do ekonomiky krajiny až 35 miliardami $.

Pred novembrom bola Čína zďaleka najväčším austrálskym trhom s vínom. V roku 2019 smerovala viac ako tretina vína, ktoré vyvážala Austrália, do Číny. 

Podľa agentúry Wine Australia krajina kúpila od austrálskych viníc 840 miliónov $. V tom roku Austrália predala viac hodnotového vína do Číny ako do Spojených štátov, Veľkej Británie a Kanady dohromady.

Alister Purbrick, viktoriánsky vinársky výrobca a generálny riaditeľ skupiny Tahbilk Group štvrtej generácie, uviedol, že Austrália budovala svoje vinárske podnikanie v Číne už roky. K skutočnému rozbehu došlo ale až po podpísaní dohody o voľnom obchode v roku 2015, ktoré obe krajiny podpísali a ktorým sa odstránili 14% clá na austrálske víno.

Odstránenie ciel preplnilo rastúce odvetvie. V rokoch 2008 až 2018 vyskočil vývoz austrálskeho vína do Číny zo 73 miliónov $ na viac ako 1 miliardu $.

Čínsky dopyt po víne sa neobmedzuje iba na Austráliu. Francúzsko je stále vedúcim vývozcom vína do Číny. Na druhom mieste je Austrália. Vysoký dopyt je aj po čílskych značkách.

„Z austrálskeho vína sú v Číne najobľúbenejšie červené odrody,” uviedol Purbrick. Hoci sa nedávno spotrebitelia začali rozdeľovať na skupiny: šumivé a biele vína.

Viacerí čínski majitelia viníc odmietli žiadosti o vyjadrenie s tým, že situácia je „príliš citlivá”.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia, Zhao Lijian, v novembri po oznámení ciel poznamenal pár slov ohľadom vzťahov. „Čínska vláda verí, že pevný a stabilný vzťah s Austráliou je „v záujme oboch krajín.”

„Dúfame, že austrálska strana urobí viac vecí vedúcich k vzájomnej dôvere a spolupráci, čo bude v súlade s komplexným strategickým partnerstvom oboch strán,” uviedol.

Podľa Seana Langcake, hlavného ekonóma BIS Oxford Economics v Sydney, bude nakoniec miera platnosti antidumpingových nárokov na rozhodnutí Svetovej obchodnej organizácie.

„Myslím si, že realita je taká, že pravdepodobne čelíme situácii, ktorá bude zrejme trvať roky a nie mesiace,” uviedol Lee McLean z Wine Australia.

Aj keď sa clá uvoľnia pomerne rýchlo, je možné, že táto epizóda pretvorí austrálsky vinársky priemysel.

Purbrick zo spoločnosti Tahbilk Group uviedol nepravdepodobnosť, že by austrálski vinári v budúcnosti dovolili závislosť od Číny alebo od jednotného trhu.

Zdroj:

CNN, 2021. How China is devastating Australia’s billion-dollar wine industry. [cit. 2021-02-28]. [online]. Dostupné na: https://edition.cnn.com/2021/02/16/business/australia-china-wine-tariffs-dst-intl-hnk/index.html

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments