SEC pozastavuje obchodovanie s 15 cennými papiermi kvôli manipulácii na sociálnych sieťach

0
189

Komisia pre cenné papiere (SEC) dočasne pozastavila obchodovanie s 15 cennými papiermi, ktorých ceny boli údajne umelo zvýšené.

Americký regulátor v tlačovom vyhlásení poznamenáva, že akcie sa vyznačovali otáznym obchodovaním a aktivitou na sociálnych sieťach. SEC tvrdí, že pozastavenie prichádza po pokusoch o zneužitie investorov počas nedávnej volatility trhu.

Agentúra aktívne pracuje na boji proti manipulácii s trhom v období volatility, pričom sa zameriava na neobvyklú obchodnú činnosť a využívanie platforiem sociálnych médií.

Úradujúca riaditeľka pre presadzovanie SEC, Mellissa Hodgman ,tvrdí, že sa agentúra bude rýchlo usilovať zastaviť obchodovanie s akciami propagovanými prostredníctvom sociálnych médií.

„Proaktívne monitorujeme podozrivé obchodné aktivity spojené s propagáciou akcií na sociálnych sieťach a konáme rýchlo, aby sme v prípade potreby zastavili obchodovanie s cieľom chrániť verejný záujem,“ uviedla Melissa Hodgman.

Medzi pozastavené cenné papiere patria: Bebida Beverage (OTCMKTS: BBDA), Blue Sphere Corporation (OTCMKTS: BLSP), House Global (OTCMKTS: EHOS, Eventure Interactive (OTCMKTS: EVTI), Eyes on the Go (OTCMKTS: AXCG), Green Energy Enterprises ( OTCMKTS: GYOG), Helix Wind (OTCMKTS: HLXW), International Power (OTCMKTS: IPWG), Marani Brands (OTCMKTS: MRIB), MediaTechnics (OTCMKTS: MEDT), Net Talk.com (OTCMKTS: NTLK), Patten Energy Solutions Group (OTCMKTS: PTTN), PTA Holdings (OTCMKTS: PTAH), Universal Apparel & Textile (OTCMKTS: DKGR) a Wisdom Homes of America (OTCMKTS: WOFA).

SEC dodáva, že žiadna zo spoločností nepodávala žiadne informácie na trhoch SEC alebo OTC viac ako rok. Cenné papiere vedú k číslu 24 po tom, čo SEC nedávno zastavila obchodovanie s ďalšími ôsmimi akciami.

Regulátor nedávno pozastavil obchodovanie so spoločnosťami Bangi Inc. (OTCMKTS: BNGI), Sylios Corp. (OTCMKTS: UNGS); Marathon Group Corp. (OTCMKTS: PDPR); Affinity Beverage Group Inc. (OTCMKTS: ABVG); All Grade Mining Inc. (OTCMKTS: HYII); a SpectraScience Inc. (OTCMKTS: SCIE).

Posledné kroky amerického regulačného orgánu sa naďalej zameriavajú na akcie, ktorých cena bola poháňaná hlavne pumpovaním na sociálnych sieťach. Používatelia sociálnych médií sa zameriavajú na drobné akcie, čo vedie k prudkému nárastu cien a objemu obchodov.

K tomu dochádza po šialenstve ohľadom GameStop, kde sa tento rok akcie zvýšili minimálne o 1 500%. Denní obchodníci inšpirovaní aktivitou v subreddite WallStreetBets sa spojili, aby vyhnali dlho ignorované akcie na nové maximá.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. SEC suspends trading in 15 securities over social media manipulation. [cit. 2021-02-28]. [online]. Dostupné na: https://finbold.com/sec-suspends-trading-in-15-securities-over-social-media-manipulation/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here