23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Čína chce v roku 2021 dosiahnuť tempo hospodárskeho rastu nad 6%

Čína chce v roku 2021 dosiahnuť tempo hospodárskeho rastu nad 6%

Čínsky premiér, Li Keqiang, na otvorení tohtoročného Národného ľudového kongresu oznámil, že cieľom čínskej ekonomiky je prekročiť tohtoročné tempo hospodárskeho rastu nad 6%. 

Tento cieľ predstavuje návrat k silnému rastu po tom, čo pandémia Covid-19 zasiahla druhú najväčšiu ekonomiku sveta.

Napriek tomu, že čínska ekonomika oproti iným krajinám sveta v minulom roku rástla o 2,3%, bol to jej najslabší výsledok za posledné desaťročia.

Nový cieľ zdôrazňuje silné oživenie čínskej ekonomiky po tom, čo zastavenie pandémie viedlo k prudkému poklesu o 6,8% v prvom štvrťroku 2020.

V druhej polovici roku 2020 čínska ekonomika rástla. Čína bola jedinou významnou globálnou ekonomikou, ktorá zaznamenala zisky za rok 2020. 

Vláda teraz dúfa v pokračovaní oživenia. „Cieľ nad 6% umožní nám všetkým venovať plnú energiu podpore reforiem, inovácií a rozvoj,” uviedol premiér, Li Keqiang.

Podľa niektorých opatrení sa cieľ javí ako mierny. Spadá hlboko pod odhad Medzinárodného menového fondu pre čínsku ekonomiku na tento rok, ktorý je 8,1%.

Silnejší rast tipujú aj ďalší analytici. Konsenzus v tomto roku je asi 8% – 9%.

„Sústreďujeme sa však na kvalitu v porovnaní s kvantitou rastu,” uviedla Catherine Yeung, investičná riaditeľka spoločnosti Fidelity International v Hongkongu.

Analytik Bruce Pang z investičnej banky China Renaissance uviedol, že flexibilnejší cieľ ponecháva určitý priestor pre štrukturálne reformy a prechod k vyspelejšej ekonomike.

„Myslíme si, že je pravdepodobné, že sa cieľ podarí dosiahnuť,” uviedol.

Premiér Li tiež stanovil cieľovú mieru nezamestnanosti v mestách na úrovni približne 5,5% s cieľom vytvoriť viac ako 11 miliónov nových pracovných miest v mestách. To je nárast oproti deviatim miliónom v minulom roku.

Stanovil tiež cieľ rozpočtového deficitu na úrovni približne 3,2% hrubého domáceho produktu.

Ministerstvo financií však vyjadrilo znepokojenie nad stavom vládneho rozpočtu.

„Výhľad vládnych príjmov a výdavkov na rok 2021 sa javí ako veľmi znepokojivý. Je to vzhľadom na problémy s vyvážením rozpočtu a rizikami v kľúčových oblastiach, ako je dlh, ktoré nemožno prehliadnuť,” uvádza sa v správe zverejnenej na začiatku stretnutia.

Zdroj:

BBC, 2021. China rebounds with economic growth target above 6%. [cit. 2021-03-08]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56289063

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments