13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Technológie NASA: Rover Perseverance sa po prvýkrát pohol a začína skúmať Mars

NASA: Rover Perseverance sa po prvýkrát pohol a začína skúmať Mars

Rover americkej vesmírnej agentúry Perseverance podnikol prvú cestu na Mars. Napriek tomu, že išlo o trasu posunu 6,5 m, bol to významný krok vpred. 

Zástupkyňa vedúceho projektu NASA, Katie Stack Morgan, povedala, že to bol významný okamih.

„Zatiaľ čo rover stále robí veľa technických kontrol, v okamihu, keď sa začne pohybovať, môžeme sa považovať za prieskumníkov na povrchu Marsu,” uviedla.

Sú to už dva týždne, čo rover zostúpil na Mars. Inžinieri strávili veľké množstvo času s jeho uvedením do prevádzky a mnohých jeho zložitých systémov vrátane prístrojov a robotického ramena.

Všetci však čakali na to, kedy sa Perseverance začne hýbať. Stalo sa tak vo štvrtok, keď sa rover pohol niekoľko metrov dopredu, otočil sa na mieste o 150 stupňov a potom trochu cúvol.

„Môžeme vidieť stopy kolies, ktoré sme nechali na Marse. Nemyslím si, že by som bol niekedy šťastnejší, ako teraz keď som videl stopy kolies,” uviedol inžinier pre mobilitu Perseverance, Anais Zarifian.

„Je to obrovský míľnik pre misiu a mobilný tím. Jazdili sme na Zemi, ale na Marse, to je vysnívaný cieľ. Toľko ľudí už roky pracovalo práve pre tento okamih.”

Vedci chcú v kráteri zvanom Jezero preskúmať množstvo lákavých skalných útvarov, ktoré by si mohli uchovať záznamy o starodávnej biologickej aktivite.

Najbližším cieľom Perseverance je experiment s vrtuľníkom. Rover so sebou priniesol malý vrtuľník zo Zeme.

Vozidlo bude nasledujúcich niekoľko týždňov jazdiť zo súčasného miesta na vhodný úsek terénu, kde je možné bezpečne položiť 2-kilogramové zariadenie s názvom Ingenuity. 

„Stále zisťujeme možné letové zóny,” uviedol Robert Hogg, zástupca vedúceho misie Perseverance. 

„Zaznamenávame snímky navigačnej kamery a stereofónne snímky, aby sme mohli analyzovať terén,” povedal. 

Perseverance je najrýchlejším vozidlom, aké kedy NASA na Marse nasadila. Nie je to tak kvôli rýchlosti otáčania kolies, ale kvôli pokroku v autonómnej navigácii.

Aby sa rover mohol posunúť vpred, musí danú cestu najskôr vyhodnotiť. To vykonáva prostredníctvom fotografovania cesty pred sebou. 

Kým sa tieto obrázky na palube spracovali, predchádzajúce vozidlá museli zastaviť. Perseverance to dokáže za chodu.

NASA v piatok oznámila, že pomenovala miesto pristátia Perseverance v kráteri Jezero po slávnej americkej spisovateľke sci-fi, Octavii E. Butlerovej. 

Rovnakú poctu dostal autor scifi, Ray Bradbury, v roku 2012. Jeho meno dostalo miesto dotyku predchádzajúceho roveru americkej vesmírnej agentúry Curiosity.

Zdroj:

BBC, 2021. Nasa’s Perseverance rover begins its exploration of Mars. [cit. 2021-03-06] [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/science-environment-56297996

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments