Čína a USA sa zaväzujú, že budú spolupracovať pri otázkach v oblasti zmeny podnebia

0
109

Čína a USA tvrdia, že sú odhodlané spolupracovať s ostatnými krajinami na riešení zmeny podnebia.

Stalo sa tak po niekoľkých stretnutiach čínskeho vyslanca pre klímu, Xie Zhenhua, a jeho amerického náprotivníka Johna Kerryho minulý týždeň v Šanghaji. Obaja sa dohodli na ďalších konkrétnych opatreniach na zníženie emisií.

Americký prezident, Joe Biden, tento týždeň organizuje virtuálny klimatický summit, na ktorý sa Čína podľa svojich slov teší. Zatiaľ však nie je známe, či sa čínsky prezident Si Ťin-pching pripojí k svetovým vodcom, ktorí sa zaviazali zúčastniť sa.

„USA a Čína sa zaviazali spolupracovať navzájom aj s ostatnými krajinami pri riešení klimatickej krízy. Tú je potrebné riešiť s vážnosťou a naliehavosťou, ktorú si vyžaduje,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Dodala, že obidva národy budú pokračovať v diskusiách o „konkrétnych opatreniach v 20. rokoch 20. storočia na zníženie emisií zameraných na udržanie teplotného limitu v súlade s Parížskou dohodou“.

Oba národy sa tiež dohodli, že pomôžu rozvojovým krajinám financovať prechod na nízkouhlíkovú energiu.

Čo treba zmeniť?

Vedci v oblasti klímy varujú, že globálne otepľovanie nesmie stúpnuť o viac ako 2 °C nad predindustriálnu úroveň. V skutočnosti by mal byť cieľ hlboko pod ňou s čoraz ambicióznejším cieľom 1,5 °C, aby sa tak zabránilo najhoršiemu scenáru.

Ústredným bodom Parížskej dohody sú príspevky na vnútroštátnej úrovni. Toto sú ciele určené na zníženie emisií.

NDC predstavujú záväzky jednotlivých krajín, podľa Parížskeho paktu, znížiť svoje vlastné národné emisie a prispôsobiť sa dopadom zmeny podnebia.

Podľa nezávislej vedeckej analýzy sledujúcej zmenu podnebia Climate Action Tracker je čínske hodnotenie NDC „veľmi nedostatočné“ a „vôbec nie je v súlade s udržiavaním otepľovania pod 2 ° C“.

Čína sa zaviazala dosiahnuť svoje emisie do roku 2030 a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060 (to znamená obmedziť všetky emisie uhlíka z fosílnych palív, ale stále povoliť emisie metánu z farmy – ďalšieho plynu na otepľovanie planéty).

Čína však v súčasnosti prevádzkuje 1 058 uhoľných elektrární . To je viac ako polovica svetovej kapacity.

USA majú zatiaľ najhoršie hodnotenie NDC podľa vedeckého analytického nástroja „Climate Action Tracker“ ako „kriticky nedostatočné“.

Počas volebného obdobia prezidenta Donalda Trumpa na rokovaniach o klíme USA chýbali. V súčasnosti sa od nich žiada, aby v tomto desaťročí znížili emisie na 57 % – 63 % pod úroveň roku 2005.

Zdroj:

BBC, 2021. China and US pledge climate change commitment. [online]. [cit. 2021-04-18]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-asia-china-56790077

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here