2.2 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022
Home Správy zo sveta České voľby: Zoznámte sa s novou protikorupčnou stranou, ktorá chce vyčistiť Česko

České voľby: Zoznámte sa s novou protikorupčnou stranou, ktorá chce vyčistiť Česko

V dňoch pred všeobecnými voľbami 8.-9. októbra v Českej republike čelil predseda vlády, Andrej Babiš, obnovenej kontrole údajnej korupcie.

Babiš, druhý najbohatší človek v Českej republike u ktorého Európska komisia nedávno zistila, že je v konflikte záujmov kvôli jeho obchodným transakciám, je teraz pod tlakom. Vysvetliť má spletitú offshore štruktúru. Tú použil na kúpu kaštieľa za 15 miliónov EUR na juhu Francúzska, ako je uvedené v „Pandora Papers“, najväčšej zbierke uniknutých údajov.

V nedeľu večer na Twitteri uviedol, že správy sa podľa neho úmyselne zverejnili niekoľko dní pred voľbami, aby podkopali jeho kampaň.

Karty sa zamiešali

V posledných mesiacoch Babišova vládna strana ANO v prieskumoch prudko klesla. Najnovší prieskum verejnej mienky STEM dáva ANO 27,3 % hlasov. To je zhruba o šesť percentuálnych bodov pred druhou alianciou SPOLU. Tú začiatkom tohto roka vytvorili tri strany vrátane stredopravých občianskych demokratov (ODS), v súčasnosti najväčšia opozičná strana.

Prieskum STEM tiež zaraďuje protikorupčnú stranu Prisaha na šieste miesto s 5,7 % hlasov. To stačí na vstup do parlamentu.

Očakáva sa, že voľby 8.-9. októbra budú tesné. Neočakáva sa jasný víťaz. Niektorí analytici predpovedajú dlhotrvajúci povolebný spor medzi hlavnými stranami. Je to preto, že sa každá pokúša zostaviť vládu.

Je možná úplná ústavná kríza.

Česká republika sa umiestnila na poslednom mieste v hodnotení 42 krajín, ktoré vykonal protikorupčný orgán Rady Európy. 

V najnovšom indexe vnímania korupcie Transparency International bola zaradená na 49. miesto spomedzi 180 krajín.

Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky teraz Prisaha poskytuje väčšiu podporu ako väčšina ostatných malých strán. Dokonca by mohla poraziť sociálnych demokratov (ČSSD), kedysi dominantné stredo-ľavicové zoskupenie krajiny, ktoré by tento rok nemohli získať kreslá v parlamente.

Otázne ale zostáva, či si Prisaha udrží svoju pozíciu aj v nasledujúcom týždni. A to najmä preto, že prieskumy verejnej mienky ukazujú, že zhruba tretina voličov je stále nerozhodnutých. 

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Czech election: Meet the new anti-corruption party that wants to clean up the Czech Republic. [online]. [cit. 2021-10-08]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/10/08/pandora-papers-will-the-babis-allegations-help-a-new-anti-corruption-party-in-the-czech-el

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments