13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Komodity Cena ropy stále klesá, dôvodom je tretia vlna pandémie

Cena ropy stále klesá, dôvodom je tretia vlna pandémie

Ako sme minulý týždeň v našom článku načrtli, cena ropy aj naďalej klesá. Včerajšie trhy zaznamenali hodnotu severomorskej ropnej zmesi Brent hlbšie ako je hranica 63 USD. Viaceré zdroje uvádzajú ako dôvod na tento pokles tak často skloňovanú tretiu vlnu pandémie. Viac o tom, ako sa darí obom ropným zmesiam si povieme v tomto článku.

Čo je nové?

SINGAPUR. Pondelková bilancia na trhu oznamuje pokles zmesi Brent, pričom jeho cena klesla hlbšie ako je spomínaná hranica 63 USD/barel, teda 159 litrov. Cena americkej ľahkej ropy WTI sa dostala pod hranicu 59 USD/barel. Hlavným dôvodom na tento pokles je najmä tretia vlna pandémie koronavírusu, s ktorou v súčasnosti zápasia mnohé krajiny. Svoj podiel na tom má aj dohoda svetových producentov ropy o zmiernení ťažobných limitov.

V júni minulého roka dosiahla cena severomorskej ropnej zmesi Brent do 9.19 h SELČ hodnotu 62,58 USD/barel, čo predstavovalo hodnotu 52,64 EUR. Pokiaľ to porovnáme s predošlou uzávierkou, predstavuje to pokles o 37 centov.

WTI tiež klesá na cene

Okrem spomínanej severomorskej ropnej zmesi Brent, klesá aj cena americkej ľahkej ropy WTI. Tá s májovým kontraktom dosiahla hodnotu 58,93 USD/barel. V porovnaní s piatkovou uzávierkou (9. 4.) to predstavuje pokles o 39 centov.

Na druhej strane je tu možnosť istej rastúcej atraktivity komodít, čo uvádza aj predseda Federálneho rezervného systému, Jerome Powell. Ten tvrdí, že keď klesal dolár v New Yorku, rástol naopak záujem o komodity s cenami v americkej mene. Predseda ďalej dodáva, že americká ekonomika je pripravená na silnejší rast. Stále si je však vedomý, že pandémia predstavuje hrozbu aj naďalej.

Zdroj:

SME.SK., 2021. Ceny ropy pokračujú v poklese, na trhy stále pôsobí tretia vlna pandémie. [online]. [cit. 2021-04-12]. Dostupné na: https://ekonomika.sme.sk/c/22636324/ceny-ropy-pokracuju-v-poklese-na-trhy-stale-posobi-tretia-vlna-pandemie.html

WORLDOIL., 2021. Oil prices climb above $60 as weaker dollar influences commodities. [online]. [cit. 2021-04-12]. Dostupné na:https://www.worldoil.com/news/2021/4/10/oil-prices-climb-above-60-as-weaker-dollar-influences-commodities

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments