-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Ekonomika CBDC: Orgány banky pre digitálne meny preberajú kontrolu nad kryptomenou

CBDC: Orgány banky pre digitálne meny preberajú kontrolu nad kryptomenou

Digitálne meny centrálnej banky (CBDC) sú hlavnou témou v rôznych krajinách po celom svete. Švédsko je so zreteľne nízkym využitím hotovosti prirodzeným lídrom v tejto oblasti. V poslednom období ale pokročili aj ďalšie regióny.

Európska centrálna banka napreduje predovšetkým v oblasti digitálnej meny. Nielenže dokončila verejnú konzultáciu o digitálnom euru, ale aj konzultáciu s Európskym parlamentom. Zároveň oznámila svoje plány na začatie formálneho vyšetrovania týkajúceho sa e-eura v polovici roka 2021.

Odhalenie CBDC

CBDC, často nejasný koncept spojený s kryptomenami, predstavuje digitálnu reprezentáciu hotovosti vydanej centrálnou bankou. Pomocou elektronického záznamu alebo digitálneho tokenu môžu CBDC predstavovať virtuálnu formu fiat meny v krajine/regióne krytú peňažnými rezervami.

Tieto digitálne meny sú svojou povahou centralizované a vydávané centrálnou bankou alebo podobným menovým orgánom. To kontrastuje s kryptomenami ako Bitcoin alebo Ethereum. Tie využívajú technológiu blockchain a sú vo svojej podstate decentralizované a neregulované.

CBDC sa usilujú spojiť technologické zdatnosti kryptomeny a priniesť pohodlie regulovaného peňažného obehu tradičného bankového systému, ktorý je podporovaný rezervami, bežnému občanovi.

Reakcia bankárov na kryptomenu

Dynamický pokrok vo verejnej sfére spočíva v strate kontroly nad rastom a vplyvom kryptomien. Východiskový bod sa dá hľadať v pláne Facebooku z roku 2019 na spustenie vlastnej stabilnej mince Libra.

Tomu sa rýchlo podarilo čeliť intenzívnym tlakom regulačných orgánov a úradov, počnúc európskym dozorným úradníkom pre ochranu údajov až po nedávne obmedzenie platobných kanálov a údajov o spotrebe v Číne. Nárast kryptomien rozpútal vlnu nepredvídaných finančných inovácií vo verejnom priestore. Regulačné orgány rýchlo neutralizovali hrozbu, ktorú predstavujú pre inštitúciu menovej suverenity.

Napriek tomu nástup pandémie, so zvýšenou chuťou po elektronickom obchode a väčším dopytom po bezhotovostných platbách, priniesol ďalší impulz pre potenciálne prijatie CBDC ako prostriedok vládnutia v národnej menovej kontrole.

Nejasné zisky

Jednou z kľúčových výziev, s ktorými sa centrálne banky môžu stretnúť pri zavádzaní digitálnych mien, je rušivý vplyv, ktorý by mali na tradičné bankové systémy. Digitálne meny otvárajú brány akejkoľvek technologickej spoločnosti, aby sa stala de facto „bankou” alebo dokonca úplne obišla tradičné komerčné bankovníctvo. 

Druhý prípad by mohol priniesť nevítané makroekonomické dôsledky: Ak občania presunú časť vkladov do centrálnych bánk na otvorenie účtov e-eura, komerčné banky stratia zdroje použité na sprostredkovanie a financovanie rastu prostredníctvom poskytovania úverov.

Predovšetkým to je zvláštne v eurozóne, kde sú kapitálové trhy plytké či rozdrobené a veľká časť rastu je financovaná prostredníctvom bankového systému. Celé CBDC by teda mohlo byť preferovanou možnosťou, ktorá si zachová úlohu komerčných bánk ako poskytovateľov pôžičiek.

Druhá výzva sa týka oblasti ochrany osobných údajov, vďaka ktorej sú tvorcovia politík aj občania obozretní. Ak má e-euro emulovať hotovosť, malo by byť anonymné. Ak si však používatelia otvoria účty e-eura v centrálnych bankách, vlastnosť anonymity sa pokazí. 

V Európe, ktorá doposiaľ svetu ukázala cestu v oblasti regulácie ochrany osobných údajov, zastáva súkromie podľa občianskych konzultácií ECB o e-eure najvyššiu prioritu pre občanov a finančných odborníkov. 

Výsledky prieskumu sú príkladom inherentného kompromisu medzi anonymitou a funkčnosťou CBDC.

Niektoré z funkcií CBDC, ako napr. zabudovaná programovateľnosť transakcií a inteligentné zmluvy, by mohli byť najväčším odrazovým mostíkom regulačných orgánov v digitálnej ekonomike. 

Rovnaká vlastnosť ale spôsobuje, že inovácie, medzi ktoré patrí aj reverzibilita transakcií alebo dátumy vypršania platnosti bankového účtu, sú kontroverzné. Aj tu je potrebné uskutočniť nepríjemné technologické a etické rozhodnutia, aby sa mohli využívať všetky výhody.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. CBDCs: Authorities bank on digital currencies to take back control from crypto. [online]. [cit. 2021-06-19]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/06/15/cbdcs-authorities-bank-on-digital-currencies-to-take-back-control-from-crypto

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments