-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Kryptomeny Bitcoin Death Cross 2021 je tu: Dôvody, prečo by ste sa nemali...

Bitcoin Death Cross 2021 je tu: Dôvody, prečo by ste sa nemali obávať

Hranica 50-dňového kĺzavého mediánu prekročila úroveň toho 200-denného, čo spôsobilo vytvorenie „krížu smrti” BTC. Spravidla to znamená, že prichádza veľký výpredaj. Existuje ale veľa dôvodov, prečo sa nemusíte obávať.

Prepadom z Q4 2019 a Q1 2020 taktiež predchádzal kríž smrti. To znamená, že prílivy a odlivy na trhu sa chystajú na veľké pohyby.

Ako funguje kríž smrti?

Ukazovateľ krížu smrti je spoľahlivý na trhoch s akciami aj kryptomenami. Predpovedal 4 veľké kryptomenové prepady, ako aj krachy na trhoch z rokov 1974 a 2008. Keď sa býčí trh skončí, krátkodobá hybnosť (indikovaná 50-denným kĺzavým mediánom alebo 50MA) sa začne spomaľovať.

Kríž smrti popisuje kríženie medzi MA-50 a MA-200, zatiaľ čo kratší, 50-dňový, prechádza pod 200-dňový.

Kríž smrti BTC / USD z júna 2021. Zdroj: TradingView

Dlhodobé kĺzavé mediány sú schopné poskytnúť silný trend – najlepšiu líniu vytvárania si základnej predstavy o dopyte. Na býčích trhoch sa hybnosť s časom posúva vyššie, takže v kratších časových rámcoch, ako je napr. 50MA, má trh tendenciu prekračovať dlhodobejší medián.

Krátkodobé kĺzavé priemery klesajúce pod dlhodobé (najmä pri veľkých objemoch) naznačujú, že dopyt a záujem vysychajú a za nimi často nasleduje obrovský pokles alebo predĺžený bear market.

Spoľahlivosť krížu smrti v krypto

Vzhľadom na to, že je trh s kryptomenami oveľa mladší ako tradičné trhy, nie vždy vyznáva rovnaké pravidlá. Už niekoľkokrát sme videli, že kríž smrti často zasadzuje tvrdú ranu jednotlivým akciám a širokým indexom. Na trhu s Bitcoinom môžeme pozorovať podobné trendy.

Tento ukazovateľ ale nie je spoľahlivý. Death cross v polovici roku 2015 bol nasledovaný, aj keď mal oveľa nižší objem, masívnym vzostupným priebehom.

Po krížoch smrti v posledných rokoch nasledovali najmä medvedie cenové pohyby čiastočne kvôli presnejšiemu objavovaniu cien pri vyšších zobchodovaných objemoch. Je to skvelý indikátor, ktorý by sa určite mal brať vážne. Nikdy ale nie je garantované, že tento indikátor bude zamknutý na kľúčik, ako je uvedené vyššie, čo od kríža smrti až do objavenia zlatého kríža ukazuje ROI (výnosnosť), čo je presným opakom, keď sa MA-50 kríži a prechádza nad MA-200.

Mohla by to byť aktivita bitcoinovej mládeže, ale po kríži smrti vždy nasledovali masívne cenové akcie. Tak či onak, oplatí sa byť pripravený.

Okrem technickej analýzy existuje niekoľko zaujímavých základných faktorov, ktoré by mohli zakročiť proti medvediemu trendu kríža smrti: prijatie Bitcoinu zo strany Salvádoru, dokončenie Taproot, prechod minerov do sveta obnoviteľnej energie v Texase a ďalšie. Tieto akcie majú potenciál zmierniť alebo úplne vyvrátiť to, čo pre nás kríž smrti prináša. 

Zdroj: 

CRYPTOPOTATO, 2021. Bitcoin Death Cross 2021 Is Here: The Reasons Why You Shouldn’t Be Worried. [online]. [cit. 2021-06-20]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/bitcoin-death-cross-2021-is-here-the-reasons-why-you-shouldnt-be-worried/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments