13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Burzový kalendár: Čo nás tento týždeň čaká?

Burzový kalendár: Čo nás tento týždeň čaká?

Nový týždeň, nové udalosti. Investori sa zameriavajú na schvaľovanie amerického balíčka pomoci negatívneho dopadu COVID-19. Americký prezident, Joe Biden, vkladá do neho nielen svoje nádeje, ale navrhuje aj sumu 1,9 bilióna $ na jeho financovanie. Čo sa týka amerických búrz, tie zostávajú zatvorené práve kvôli sviatku Dňa prezidentov. Pozornosť sa preto presúva na kryptomeny, najmä na Bitcoin, ktorý sa pohybuje pod veľmi silnou úrovňou, 50 tisíc USD. Ku koncu tohto týždňa nás takisto čaká aj zaujatie stanoviska Výboru pre finančné služby ohľadom chaosu na akciách GameStop (GME). Zámorský ekonomický kalendár zas prinesie report o maloobchodnom predaji a o zápise z posledného zasadnutia Federálneho rezervného systému. Skrátka, je sa na čo tešiť.

Záchranné koleso

Záchranný balíček fiškálnej pomoci v hodnote 1,9 bilióna $ amerického prezidenta, Joea Bidena, v boji proti pandémii COVID-19 sa tento týždeň presunie do ďalšej fázy. Výbor pre rozpočet snemovne tak spojí všetky články do jednotného právneho predpisu. Nancy Pelosi, predsedníčka Snemovne reprezentantov, si myslí, že legislatíva by mohla prejsť Kongresom už pred 15. marcom. Z januárových údajov vyplýva predovšetkým slabé oživenie amerického trhu práce a potreba ďalších stimulov na posilnenie ekonomiky. Ministerka financií, Janett Yellen, vyzvala v piatok vodcu skupiny G7 na poskytnutie silnejšej fiškálnej intervencie podpory trvalého oživenia ekonomík.

Bitcoin pri 50 000 USD

V nedeľu dosiahla táto kryptomena nové rekordné maximum, keď po prvýkrát vzrástla na 49 000 USD. V priebehu minulého týždňa bol Bitcoin podporený Bank of New York Mellon (BK). Tá oznámila, že pomôže klientom držať, prevádzať a vydávať digitálne aktíva. Vodou na mlyn bolo aj vyjadrenie spoločnosti Tesla, ktorá uviedla, že do kryptomeny investovala 1,5 miliardy $. Tesla kúpila Bitcoin práve kvôli väčšej flexibilite pre ďalšiu diverzifikáciu a maximalizáciu výnosov z našich hotovostí. Je možné, že táto spoločnosť bude BTC používať v blízkej budúcnosti ako platidlo za svoje produkty, čo znie naozaj zaujímavo. Vďaka tomu by sa Tesla stala vôbec prvou automobilovou spoločnosťou, ktorá primárne prijíma Bitcoin ako platidlo.

Optimizmus absurdity

Ďalšia horúca správa sa týka zámorských akciových indexov S&P 500 a Nasdaq, ktoré sa minulý týždeň uzavreli na rekordných maximách najmä vďaka očakávaniu novej fiškálnej pomoci z Washingtonu. Keďže averzia k riziku od začiatku roka klesá, investori sa môžu tešiť v priebehu tohto týždňa na posledných oneskorencov v pomaly končiacej sa výsledkovej sezóne za štvrtý kvartál minulého roka. Svoj report zverejní napr. Spoločnosť Wal (WMT), v ktorom sa ukáže ako sa darí spotrebiteľským výdavkom v USA.

Škandál v GameStop

Vedúci pracovníci spoločností Robinhood, Citadel, Melvin Capital a Reddit budú svedčiť pred americkým Kongresovým výborom pre finančné služby. Ten bude skúmať spôsob. ako retailoví obchodníci mohli vyhnať akcie spoločnosti GameStop (GME) a ​​ďalších silne shortovaných spoločností na extrémne maximá, čo malo za následok obrovské straty hedžových fondov. Kritika sa v rámci tejto kauzy vzniesla na Robinhood vtedy, keď táto spoločnosť zaviedla dočasné obmedzenie obchodovania s týmito volatilnými titulmi. Zástupcovia prevádzky obchodnej platformy uviedli, že museli zaviesť obchodné reštrikcie po tom, čo volatilné obchodovanie vyvolalo margin cally vo výške 3 miliárd USD.

Zdroje:

STOKLÁSEK, L., 2021. Burzovní kalendář: Co musíme vědět do nového týdne!. [cit. 2021-02-15]. [online]. Dostupné na:https://www.kurzy.cz/zpravy/579072-burzovni-kalendar-co-musime-vedet-do-noveho-tydne-15-2-2021/

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments