27 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Británia znížila svoje emisie uhlíka viac ako ktorákoľvek iná krajina

Británia znížila svoje emisie uhlíka viac ako ktorákoľvek iná krajina

Odstránenie elektrární spaľujúcich uhlie pomohlo Británii znížiť emisie uhlíka rýchlejšie ako ktorejkoľvek inej krajine od roku 1990. Podľa údajov zhromaždených ministerstvom pre obchodnú, energetickú a priemyselnú stratégiu (BEIS) klesli emisie počas obdobia jedného roka o 44%. 

Británia od roku 1990 znížila svoje emisie 1,8-krát viac ako je priemer EÚ. Emisie ďalších bohatých krajín, ako je Amerika, Japonsko a Austrália, sú v tom istom období rovnaké alebo dokonca mierne stúpajú.

Vďaka jej úspechu je Británia v globálnej diskusii o zmene podnebia prominentná. Tento rok bude hostiť na COP26 v Glasgowe, na najväčšom a najdôležitejšom stretnutí podnebia na svete. 

Britského predsedu vlády, Borisa Johnsona, priťahuje futuristický rozruch čistej energie a takisto zavádza „klimatickú diplomaciu” aby pomohol definovať miesto Británie po brexite vo svete. 

V novembri predstavil „desaťbodový plán zelenej priemyselnej revolúcie”, ktorý zahŕňal výdavky vo výške 12 miliárd GBP (17 miliárd dolárov) na čisté energetické gubbiny. 

Margaret Thatcher bola prvou vyznávačkou nebezpečenstva globálneho otepľovania. Podnet, ktorý dala na dekarbonizáciu, bol však vedľajším produktom politík s inými cieľmi. Pri rozbíjaní odborov uhoľných baníkov v 80. rokoch kastrovala silný priemysel zameraný na emisie uhlíka. Privatizácia britských energetických trhov a otvorenie Severného mora pre ťažbu ropy a zemného plynu uhoľný priemysel ešte viac oslabila. Emisie v Británii sa mierne znížili po odchode Margaret Thatcher z funkcie, dávno predtým, ako bola zmena podnebia v národnom programe, jednoducho preto, že rastúci podiel britskej elektriny a tepla sa vyrába spaľovaním plynu, ktorý pri spaľovaní emituje asi polovicu oxidu uhličitého ako uhlie.

Ale v tomto storočí bola dekarbonizácia zámerným dôsledkom politických rozhodnutí. Prijatím zákona o zmene podnebia v roku 2008 sa Británia stala prvou krajinou na svete, ktorá sa zaviazala k právne záväznému zníženiu emisií uhlíka.

Záväzok predsedu britskej vlády, ktorý je súčasťou svojho desaťbodového plánu, ukončiť v Európe predaj benzínových a naftových automobilov do roku 2030, veľmi pomôže.

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. Britain has reduced its carbon emissions more than any rich country. [cit. 2021-02-15]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/britain/2021/02/14/britain-has-reduced-its-carbon-emissions-more-than-any-rich-country

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments