13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Británia žiada G7 o prejav jednoty proti Rusku v súvislosti s ukrajinskou...

Británia žiada G7 o prejav jednoty proti Rusku v súvislosti s ukrajinskou krízou

Veľká Británia v sobotu v severoanglickom meste Liverpool organizovala stretnutie ministrov zahraničných vecí. Na ňom sa snažila prezentovať jednotný front proti ruskej agresii voči Ukrajine. Rusko popiera plánovanie akéhokoľvek útoku.

Na stretnutí G7 sa osobne zúčastnil aj americký minister zahraničných vecí, Antony Blinken a jeho kolegovia z Francúzska, Talianska, Nemecka, Japonska a Kanady.

„Musíme odradiť Rusko od takéhoto postupu,” povedala novinárom pred rokovaním britská ministerka zahraničných vecí, Liz Truss.

„O čom je stretnutie G7 tento víkend? Je o prejave jednoty medzi rovnako zmýšľajúcimi veľkými ekonomikami, že budeme absolútne silní v našom postoji proti agresii voči Ukrajine.”

Británia ako súčasný predseda G7 vyzýva svojich členov, aby boli dôraznejší pri obrane toho, čo nazýva „slobodný svet”.

Začiatkom tohto týždňa Truss povedala, že sa „vek introspekcie” pre Západ skončil a je potrebné, aby si uvedomil nebezpečenstvá súperiacich ideológií. Ako príklady zdôraznila ekonomické riziká závislosti Európy od ruského plynu a širšiu bezpečnostnú hrozbu, ktorú predstavuje čínska technológia.

Od stretnutia sa tiež očakáva, že Nemecko, ktoré na budúci rok prevezme rotujúce vedenie G7 od Británie, by malo na stretnutí stanoviť svoj program na rok 2022. Na niektorých zasadnutiach sa ako hostia G7 zúčastnia ministri z Európskej únie, Austrálie, Južnej Kórey a Indie spolu so zástupcami Asociácie národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN).

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Britain seeks G7 ‘show of unity’ against Russia over Ukraine crisis. [online]. [cit. 2021-12-11]. Dostupné na: https://www.usnews.com/news/world/articles/2021-12-10/britain-seeks-g7-show-of-unity-against-russia-over-ukraine-crisis

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments