13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika BREXIT: Čo potrebujete vedieť o vystúpení UK z Európskej únie

BREXIT: Čo potrebujete vedieť o vystúpení UK z Európskej únie

Po niekoľkých mesiacoch rokovaní sa Spojené kráľovstvo a Európska únia konečne dohodli na uzatvorení dohody definujúcej ich budúce vzťahy, ktoré nadobúdajú účinnosť 31. decembra o 23:00 GMT.

Spojené kráľovstvo hlasovalo za vystúpenie z EÚ v roku 2016 a oficiálne opustilo obchodný blok – najbližší a najväčší obchodný partner EÚ – 31. januára 2020. Obe strany sa však dohodli, že do 31. decembra 2020 ponechajú väčšinu vecí rovnakých, aby mali dostatok času na súhlas s podmienkami novej obchodnej dohody. Rokovania boli komplikované a niekedy zdĺhavé, ale nakoniec sa 24. decembra obe krajiny dohodli na nových pravidlách a uzatvorili dohodu.

K akým zmenám došlo od 1. januára?

Dohoda obsahuje nové pravidlá týkajúce sa spoločného života, práce a obchodovania Spojeného kráľovstva a EÚ. Keď bolo Spojené kráľovstvo v EÚ, spoločnosti mohli nakupovať a predávať tovar za hranice EÚ bez platenia daní a neexistovali žiadne obmedzenia týkajúce sa množstva vecí, s ktorými sa dalo obchodovať. Podľa podmienok dohody sa to 1. januára nezmení, ale aby sa zabezpečilo, že žiadna zo strán nebude v nevýhode, obe strany museli súhlasiť s niektorými spoločnými pravidlami a normami v oblasti práv pracovníkov, ako aj s mnohými sociálnymi a environmentálnymi predpismi. Celá dohoda má viac ako 1 200 strán, my vám tu uvádzame niektoré kľúčové body:

Obchod

Od 1. januára nebudú platiť žiadne dane z tovaru (clá) ani limity na množstvo, s ktorým sa dá obchodovať (kvóty) medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ. Na hraniciach sa zavedú niektoré nové kontroly, napríklad bezpečnostné kontroly. Pre niektoré britské potravinové produkty pre zvieratá existujú určité nové obmedzenia. Napríklad nevarené mäso ako klobásy a hamburgery nemôžu vstúpiť do EÚ, pokiaľ nie sú zmrazené na teplotu -18 ° C. 

Uzavretie dohody znamená, že sa zabránilo obave predraženie niektorých tovarov. Podniky sa však budú musieť ešte pripraviť na nové postupy v prístavoch. Ak nebudú nové doklady úplné, mohlo by to viesť k narušeniu.

Služby

Podniky ponúkajúce služby, ako sú bankovníctvo, architektúra a účtovníctvo, stratia automatické právo na prístup na trhy EÚ a budú čeliť určitým obmedzeniam. Lekárom, kuchárom a architektom, už nebude automaticky uznávaná odborná kvalifikácia.

Čo to znamená?

Namiesto dodržiavania jedného súboru pravidiel pre celú EÚ budú musieť podniky v Spojenom kráľovstve dodržiavať nariadenia v každej jednotlivej krajine zvlášť. Pre ľudí s kvalifikáciou získanou vo Veľkej Británii bude ťažšie predávať svoje služby v EÚ. Jednotlivci budú musieť skontrolovať pravidlá jednotlivých krajín, aby sa ubezpečili, že ich kvalifikácia je stále uznávaná. Spojené kráľovstvo a EÚ sa však zaviazali, že budú naďalej diskutovať o tom, aby sa v budúcnosti tento prístup k sektoru služieb zlepšil.

Cestovanie

Štátni príslušníci Spojeného kráľovstva budú potrebovať vízum na pobyt v EÚ na dlhšie ako 90 dní za obdobie 180 dní. Pasy domácich miláčikov EÚ už nebudú platné. Európske preukazy zdravotného poistenia (EHIC) zostanú platné až do uplynutia platnosti. Na Spojené kráľovstvo sa už nevzťahuje zákaz ďalších poplatkov za roaming, aj keď obe strany podporia operátorov v tom, aby mali „transparentné a primerané sadzby“ za roaming.

Čo sa tým myslí?

Vláda Spojeného kráľovstva uviedla, že EHIC bude nahradený novým preukazom globálneho zdravotného poistenia vo Veľkej Británii, zatiaľ však neboli zverejnené všetky podrobnosti. Domáce zvieratá budú v EÚ stále povolené, bude to však komplikovanejší proces, pretože majitelia budú musieť pri každej svojej ceste získať veterinárne osvedčenie. Britskí mobilní operátori budú môcť za roaming účtovať poplatky, takže ľudia by sa mali pred cestou informovať u svojej mobilnej telefónnej spoločnosti.

Bezpečnosť 

Spojené kráľovstvo už nebude mať automatický prístup ku kľúčovým bezpečnostným databázam, malo by však byť schopné získať prístup na požiadanie. Takisto nebude členom orgánu EÚ na presadzovanie práva Europol, bude však prítomné v jeho ústredí. 

V preklade to znamená, že dohody medzi Spojeným kráľovstvom a Europolom budú podobné tým, aké majú v súčasnosti USA.

Zdroj: 

BBC, 2021. Brexit: What you need to know about the UK leaving the EU [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/uk-politics-32810887 [cit. 2021-02-03]

Schweizerische Eidgenossenschaft, 2021. [online]. Dostupné na: https://www.eda.admin.ch/countries/united-kingdom/en/home/representations/embassy-in-london/embassy-tasks/political-affairs/brexit-faq.html [cit. 2021-02-03]

BBC, 2021. Brexit: What are the key points of the deal? [online]. Dostupné na:  https://www.bbc.com/news/explainers-55180293 [cit. 2021-02-03]

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments