27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Ekonomika BREXIT: Britský módny priemysel varuje, že čelí hrozbe prežitia

BREXIT: Britský módny priemysel varuje, že čelí hrozbe prežitia

Viac ako 400 osobností z britského módneho priemyslu podpísalo otvorený list adresovaný premiérovi, v ktorom varuje, že byrokracia a cestovné obmedzenia po brexite ohrozujú ich prežitie. Signatári, vrátane Twiggy a Katharine Hamnett tvrdia, že niektoré firmy sa už presťahujú do EÚ.

Hovorí sa, že tento sektor má pre Veľkú Britániu hodnotu £35bn a zamestnáva milión ľudí. V liste, ktorý má byť predložený v utorok ráno, sa požaduje stretnutie s ministrami, pretože „bez naliehavej pozornosti tieto otázky ohrozia bezprostrednú a dlhodobú budúcnosť tohto odvetvia.”

Uviedli, že obchodná dohoda, ktorá bola uzavretá na Štedrý večer iba týždeň predtým, ako Spojené kráľovstvo opustilo jednotný trh a colnú úniu, nesplnila sľuby budúceho obchodovania. „V tejto dohode sme však neboli braní do úvahy a naše obavy boli prehliadnuté,” uvádza sa v liste Borisovi Johnsonovi. Obavy tohto odvetvia odrážajú obavy ostatných sektorov, od hudby po rybolov, ktoré argumentujú tým, že nový byrokratický režim ohrozuje budúcnosť ich priemyselných odvetví. V liste sa však apeluje aj na skutočnosť, že módny priemysel prispieva „k HDP Spojeného kráľovstva viac ako rybársky, hudobný, filmový alebo automobilový priemysel.” 

Modelka Yasmin Le Bon uviedla, že povaha tohto odvetvia znamená to, že ľudia musia mať možnosť voľne cestovať v rámci EÚ, často v krátkom čase. ,,V tomto priemysle pracujem nepretržite posledných 37 rokov. Systém práce funguje veľmi špecifickým spôsobom, pričom pracovné miesta sa častokrát potvrdzujú doslova na poslednú chvíľu. Môžem dostať telefonát na ponuku práce, rozhodnúť sa a v prípade prijatia ponuky musím byť do dvoch hodín na letisku. Raz musíme byť vypočutí a vláda s nami musí spolupracovať, kým nie je neskoro,” uviedla.

Dizajnérka Katharine Hamnett uviedla: ,,Potrebujeme radikálnu revíziu colných opatrení vrátane DPH na všetok tovar odoslaný do EÚ do konca februára, inak britské značky zomrú,” uviedla.

Isabel Ettedgui, výkonná riaditeľka módnej značky Connolly, ktorá predáva škótsky kašmír a vyrába kožený tovar v Španielsku, uviedla, že obchodné pravidlá premieňajú toto odvetvie na obchodné miesto pre brexit. „Výsledkom by mohlo byť možné zatvorenie 185-ročnej spoločnosti, ktorá je držiteľom kráľovského ocenenia,” uviedla.

Minulý týždeň uviedla Samantha Cameron, manželka bývalého premiéra Davida, ktorý vyhlásil referendum o brexite v roku 2016, že jej módny biznis považuje obchodovanie s EÚ po brexite za „náročné a ťažké”.

Hovorca vlády uviedol: „Úzko spolupracujeme s podnikmi v módnom priemysle, aby sme im zabezpečili podporu, ktorú potrebujú, aby mohli efektívne obchodovať s Európou, a aby sme využili nové príležitosti pri uzatváraní obchodných dohôd s najrýchlejšie rastúcimi trhmi na svete. Sme si vedomí, že niektoré podniky čelia výzvam v súvislosti so špecifickými aspektmi nášho nového obchodného vzťahu s EÚ. Za týmto účelom prevádzkujeme linky pomoci pri vývoze, organizujeme webové semináre s odborníkmi na politiku a ponúkame podnikom podporu prostredníctvom našej siete 300 medzinárodných obchodných poradcov. Je to naviac k miliónom, ktoré sme investovali do rozšírenia odvetvia colných sprostredkovateľov.”

Zdroj: 

BBC, 2021. Brexit: UK fashion industry warns it faces threat to survival [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-55894914 [cit. 2021-02-02]

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments