21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Ekonomika Anglicko: Ekonomika vďaka vakcíne vzrastie

Anglicko: Ekonomika vďaka vakcíne vzrastie

Podľa britskej centrálnej banky pomôže britský program rýchlej vakcinácie proti vírusu Covid-19 ekonomike v tomto roku výrazne posilniť jej rast. Očakáva sa, že ekonomika sa v prvých troch mesiacoch roku 2021 zníži o 4,2%, a to kvôli prísnejším obmedzeniam blokovania s cieľom spomaliť šírenie vírusu. Tvorcovia politík však očakávajú na jar tohto roku oživenie, keď sa vráti dôvera spotrebiteľov. 

Očakáva sa, že britská ekonomika sa „rýchlo zotaví” v roku 2021, pričom úspešný očkovací program podporí „materiálne oživenie výdavkov domácností“. Guvernér Bank of England, Andrew Bailey, označil zavedenie vakcíny za „vynikajúcu správu”, ktorá by urýchlila návrat do normálneho života. „Myslíme si, že to podporí trvalé zotavenie ekonomickej situácie po zvyšok roka,” uviedol.

SEM POPROSIM ZADAT GRAF

ZDROJ: https://www.bbc.com/news/business-55934405

Aj keď sa očakáva, že schémy štátnej podpory obmedzia akékoľvek okamžité zvýšenie nezamestnanosti, podľa odhadov sa miera nezamestnanosti v priebehu tohto roka ešte zvýši na 7,8%. Najnovšia miera nezamestnanosti, od septembra do novembra, bola 5,0%. Výbor pre menovú politiku (MPC) držal vo štvrtok úrokové sadzby banky na rekordne nízkej hodnote 0,1%.

Banka uviedla, že oživenie hospodárskej aktivity bude závisieť od kontroly akýchkoľvek nových kmeňov vírusu, ako aj od ochoty domácností utrácať. Uviedlo sa, že väčšina ľudí teraz očakáva, že „život sa vráti do normálu” do jedného roka. Je pravdepodobné, že bude pretrvávať určité dobrovoľné sociálne dištancovanie, ako sa to stalo v ekonomikách, kde už boli obmedzenia podstatne zmiernené. Napríklad na Novom Zélande sa výdavky na reštaurácie a hotely stále neobnovili na predpandemickú úroveň. Banka uviedla: „Očakáva sa, že očkovací program Covid povedie k zmierneniu sociálnych dištančných obmedzení, zníženiu ekonomickej neistoty a vyššej aktivite, aj keď načasovanie týchto účinkov je ťažké predpovedať.“ 

Banke bolo tiež jasné, že pravidlá obchodovania po brexite zasiahnu ekonomiku a že existujú nové „bariéry”, ktoré pravdepodobne znížia obchod medzi Veľkou Britániou a EÚ, a niektoré sa ešte len objavia. To ide nad rámec opakovaných tvrdení vlády, že takéto zmeny sú „počiatočnými problémami”.

Veľkým posolstvom je však istejšie tvrdenie, že do leta bude zaočkovaná ekonomika aj ľudia.

Zdroj: 

BBC, 2021. Bank of England: Economy to rebound strongly due to vaccine. [cit. 2021-02-08]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-55934405

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments