13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Blokovanie nákladnej lode Ever Given spôsobuje denné straty v hodnote 9,6 miliárd...

Blokovanie nákladnej lode Ever Given spôsobuje denné straty v hodnote 9,6 miliárd $

Japonský majiteľ obrovskej nákladnej lode, ktorá od utorka blokuje Suezský prieplav, sa ospravedlnil za narušenie globálneho obchodu.

Presne 400 m dlhá loď s hmotnosťou 200 000 ton sa zakliesnila v prieplave počas silného vetra a prašnej búrky.

Podľa monitorovacích údajov čaká na oboch koncoch kanála viac ako 160 plavidiel. Medzi ne ne 41 lodí na hromadnú prepravu a 24 ropných tankerov.

Asi 12% svetového obchodu prechádza kanálom, ktorý spája Stredozemné a Červené more. Poskytuje tak najkratšie námorné spojenie medzi Áziou a Európou.

Uviaznutá mega-kontajnerová loď Ever Given v Suezskom prieplave zadržiava podľa údajov o preprave každý deň tovar v hodnote zhruba 9,6 miliárd $.

Údaje od experta na lodnú dopravu Lloyd’s List oceňujú západnú dopravu kanála zhruba na 5,1 miliárd $ denne. Dennú dopravu na východ oceňujú približne na 4,5 miliardy $.

Napriek úsiliu o vyslobodenie lode môže odstránenie podľa expertov trvať aj týždne.

„Aktuálne počúvame správy, že prepravné spoločnosti začínajú odkláňať svoje lode okolo južného cípu Afriky Mysu dobrej nádeje, čo pridáva k ceste zhruba 3 500 míľ a až 12 dní,” uviedol Guy Platten, generálny tajomník Medzinárodnej námornej komory.

BIMCO, medzinárodné lodné združenie, tvrdí, že oneskorenia budú len narastať a ovplyvňovať zásoby.

Niektoré spoločnosti budú uvažovať o zakúpení náhradného tovaru za výrobky vyššej hodnoty alebo o ich preprave vo vlakoch.

Dve veľké prepravné spoločnosti, Maersk a Hapag-Lloyd, uviedli, že hľadajú možnosti, ako sa vyhnúť Suezskému prieplavu.

Egyptský úrad pre Suezský prieplav (SCA) uviedol, že robí všetko pre to, aby sa loď mohla znovu plaviť pomocou vlečných člnov, bagrov a ťažkých zariadení na zemné práce.

Kitack Lim, generálny tajomník Medzinárodnej námornej organizácie, uviedol: „Som si vedomý dôsledkov dočasného uzavretia prieplavu a žiadam o trpezlivosť od zainteresovaných strán z celého dodávateľského reťazca, pretože všetci pracujú na zabezpečení toho, aby loď mohla čo najskôr pokračovať v plavbe.”

Zdroj:

BBC, 2021. Suez Canal: Owner of cargo ship blocking waterway apologises. [online]. [cit. 2021-03-26]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56533250

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments