Spoločnosť Amazon údajne vyžaduje od dodávateľov podpísanie súhlasu na ich sledovanie počas práce, inak im hrozí prepustenie

0
161

Amazon požaduje, aby jeho 75 000 dodávateľov podpísalo tento týždeň formulár „biometrického súhlasu“.

„Každý, kto ho odmietne podpísať, príde o prácu,“ uvádza správa.

Formulár, ktorý spoločnosť vyžaduje od vodičov podpísaný, umožní spoločnosti Amazon vo svojich nákladných vozidlách používať kamery podporujúce umelú inteligenciu. Tie dokážu detegovať pohyby vodiča. Okrem toho dokážu vycítiť, či vykonávajú potenciálne život ohrozujúce činnosti, ako napr. zívanie alebo sú rozptýlení vykonávaním inej činnosti, napr. používanie telefónu počas jazdy a pod. 

Spoločnosť tvrdí, že cieľom týchto kamier je potvrdiť totožnosť vodiča a pripojiť ho k jeho účtu. Zároveň je dôležité zlepšiť „bezpečnosť“ a „kvalitu doručenia“

Karolina Haraldsdottir, senior manažérka Amazonu pre bezpečnosť, už pri februárovom oznámení plánu vysvetlila, že vodiči by mali byť zodpovední za nebezpečné praktiky, ktoré počas jazdy vykonávajú.

Amazon uviedol, že nové sledovacie kamery budú tiež schopné sledovať „polohu a pohyb vozidla vrátane najazdených kilometrov, rýchlosti a zrýchlenia, brzdenia, zákrut a nasledujúcej vzdialenosti“.

„Kamery Netradyne sa používajú na zaistenie bezpečnosti vodičov,“ uviedla hovorkyňa Amazonu, Deborah Bass, v reakcii na túto správu.

„Túto technológiu sme testovali od apríla do októbra 2020 na viac ako dvoch miliónoch míl dopravných trás. Výsledky priniesli pozoruhodné vylepšenia bezpečnosti vodiča. Nehodovosť sa znížila o 48% porušenie značiek na ceste o 20%, jazda bez bezpečnostného pásu o 60% a rozptýlenie počas jazdy o 45%.“

Aj keď vodičom bolo povedané, že ich práca závisí od podpísania formulárov „biometrického súhlasu“, Amazon nie je ich skutočným zamestnávateľom. Sú najímaní až 800 rôznymi spoločnosťami.

Anonymný vlastník doručovacej spoločnosti Amazonu odhalil, že napriek tomu, že jeden z ich zamestnancov bol ich obľúbeným členom, s ktorým dlhodobo spolupracovali, jeho odmietnutie podpísať túto dohodu malo za následok jeho prepustenie.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Amazon Reportedly Requiring Delivery Drivers Give ‘Biometric Consent’ to Keep Job. [online]. [cit. 2021-03-24]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/amazon-delivery-drivers-required-to-give-biometric-consent-tracking-cameras

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here